Jakie filtry wymienia się przy wymianie oleju?

Wymiana oleju to jedna z podstawowych czynności konserwacyjnych, którą należy wykonywać regularnie w samochodzie. Warto jednak pamiętać, że oprócz wymiany samego oleju, należy również wymienić filtry. Co ile to robić... Czytaj dalej

25 stycznia 2023
Artykuł z kategorii: Porady

Wymiana oleju to jedna z podstawowych czynności konserwacyjnych, którą należy wykonywać regularnie w samochodzie. Warto jednak pamiętać, że oprócz wymiany samego oleju, należy również wymienić filtry. Co ile to robić i jakie filtry wymieniać? Dowiesz się tego z naszego artykułu!

fot. Unsplash, zgodnie z licencją

Co ile wymieniać olej i filtry?

Częstotliwość wymiany oleju oraz filtrów może się różnić w zależności od modelu samochodu, rodzaju silnika oraz warunków, w jakich jest eksploatowany. Ogólnie zaleca się, żeby wymianę oleju wykonywać co 15 000-20 000 kilometrów lub co rok, w zależności od tego, co nastąpi wcześniej. Jednak producenci samochodów mogą zalecać inne widełki, dlatego warto przede wszystkim zapoznać się z zaleceniami producenta.

Należy pamiętać, że wymiana oleju jest jeszcze ważniejsza, jeśli samochód jest często eksploatowany w trudnych warunkach, np. w wysokiej temperaturze lub w miejskim ruchu. W takim przypadku należy wymieniać olej częściej, nawet co 8 000-10 000 kilometrów.

Jeśli chodzi o filtry, to należy je wymieniać razem z olejem lub nieco częściej. Filtry powietrza i paliwa powinny być wymieniane nieco częściej niż filtr oleju, ponieważ zbierają one więcej zanieczyszczeń. Filtry do swojego pojazdu możesz zakupić tutaj: https://agro-filtry.pl/filtry/manitou-mt-940-turbo-mono-ultra. Zaufaj firmie, która jest liderem na rynku europejskim w dziedzinie kompatybilnych filtrów.

Warto pamiętać, że regularna wymiana oleju i filtrów jest kluczowa do utrzymania prawidłowego działania silnika oraz jego wydajności. Nieprawidłowo działający silnik może powodować większe zużycie paliwa, więcej emisji szkodliwych substancji oraz większe ryzyko usterek. Dlatego tak ważne jest dbanie o swój pojazd!

fot. Unsplash, zgodnie z licencją

Po co wymieniać filtr powietrza?

Filtry powietrza są jednym z ważniejszych elementów układu dolotowego samochodu, ponieważ pełnią one funkcję w utrzymaniu prawidłowego działania silnika. Filtry powietrza mają za zadanie oczyszczać powietrze dostarczane do silnika z zanieczyszczeń, takich jak pył, kurz, co zapobiega dostaniu się ich do silnika i powodowaniu uszkodzeń.

Wymiana filtra powietrza jest łatwym i niedrogim sposobem na utrzymanie samochodu w dobrym stanie. Jego wymiana nie wymaga specjalistycznych narzędzi ani umiejętności, dlatego można ją wykonać samodzielnie. Ten filtr zazwyczaj znajduje się w plastikowej puszce, która mieści się z boku silnika. Jej pokrywa jest z reguły zabezpieczona zatrzaskami lub śrubami. Po jej zdemontowaniu ukaże Ci się filtr, który wystarczy wyciągnąć, oczyścić puszkę i zamontować nowy filtr. Pamiętaj, żeby nie używać sprężarki, która może przepchnąć brud dalej w głąb układu dolotowego.

Filtry powietrza to swoiste „płuca” samochodu, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania silnika. Stosowane są do filtracji różne materiały, takie jak papier, włóknina lub połączenie obu tych materiałów. Filtry wykonane z włókniny nasączonej olejem są jeszcze skuteczniejsze, ponieważ zapewniają wyższą pochłanialność pyłów sięgającą nawet 1000 g/m3, podczas gdy pochłanialność papieru wynosi zaledwie 200 g/m3. Wiele czynników wpływa na jakość filtra, takich jak grubość filtra, grubość włókien, przepuszczalność powietrza oraz wytrzymałość na przebijanie.

Oceń ten artykuł

Jakie filtry wymienia się przy wymianie oleju?

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 1 ocen

Dodaj komentarz