Jaką kamerę samochodową wybrać?
Coraz częściej w samochodach osobowych, i nie tylko, pojawiają się wideorejestratory, dzięki którym w przypadku kolizji, możemy dojść do tego, kto zawinił. Wybór sprzętu o odpowiednich parametrach może być sporym... Czytaj dalej
Coraz częściej w samochodach osobowych, i nie tylko, pojawiają się wideorejestratory, dzięki którym w przypadku kolizji, możemy dojść do tego, kto zawinił. Wybór sprzętu o odpowiednich parametrach może być sporym wyzwaniem, zwłaszcza dla osób, które nie orientują się w temacie nowinek technicznych.
Kamera samochodowa jako źródło najlepszej informacji
Podczas wypadków uczestnicy najczęściej obarczali winą wszystkich innych, oprócz siebie. Na szczęście, obecnie coraz więcej osób wyposaża swój samochód w wideorejestrator, który monitoruje wszystko, co dzieje się na drodze. Takie nagrania uznawane są w polskich sądach za dowody w sprawie i często są jedynym ich źródłem. Auta, które mają zamontowaną kamerę rzadziej stają się obiektami kradzieży – złodzieje boją się, że ich wizerunek zostanie upubliczniony.
Kilka parametrów, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze rejestratora jazdy
To, w jaką kamerę wyposażysz swoje auto, w głównej mierze zależne jest od częstotliwości Twoich samochodowych wycieczek. Jeżeli samochodem poruszasz się jedynie w weekendy i na małe dystanse, zdecydowanie bardziej przyda Ci się coś z niższej półki cenowej. Jeśli praca wymaga od Ciebie przesiadywania za kółkiem większość czasu lepiej zainwestować w sprzęt rejestrujący w lepszej jakości.
Kąt widzenia – obszar objęty rejestratorem
Jedne z najtańszych wideorejestratorów mają zasięg jedynie 90°, co w efekcie daje widok jedynie przed samą maską samochodu. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup rejestratora o zasięgu 120° który „łapie” część przeciwnego pasa, trasę jazdy oraz kawałek chodnika.
Rozdzielczość nagrywanego obrazu
Przy obecnym rozwoju technologicznym niedopuszczalna jest jakość poniżej 720p. Warto skupić się na sprzętach oferujących Full HD (1920x1080px), Super Full HD (2304x1296px) oraz 2K (2560x1440px). Taka jakość z pewnością zadowoli najbardziej wymagających kierowców.
Materiał, z jakiego wykonany jest obiektyw
Nie warto inwestować w wideorejestrator, który posiada plastikowy obiektyw. Pod wpływem wysokich temperatur w samochodzie, część ta może się wyginać i niszczyć. Dobrym rozwiązaniem jest obiektyw szklany, który zapewnia odpowiednią jasność obrazu, oraz nie reaguje na słońce.
Funkcje dodatkowe
Droższe, a co za tym idzie – lepsze, rejestratory jazdy posiadają kilka funkcji, które ułatwiają użytkowanie. Są to:
- detekcja ruchu – jeśli obiektyw kamery wykryje ruch, nagrywanie jest wznowione, przydaje się podczas postojów na parkingach,
- Wide Dynamic Range – zrównoważona ekspozycja nagrywanego materiału, która pozwala uzyskać film w dobrej jakości, nawet przy bardzo słabym świetle,
- odbiornik GPS – mierzy przebieg trasy oraz prędkość.
Jaką kamerę samochodową wybrać?