Jak sprowadzić samochód z USA bez zbędnych wydatków i ryzyka?

Stany Zjednoczone z roku na rok plasują się na coraz wyższych miejscach rankingu państw, z których najczęściej importujemy samochody. Jeszcze kilkanaście lat temu sprowadzenie samochodu z USA było rzadkością, dziś... Czytaj dalej

22 kwietnia 2024
Artykuł z kategorii: Porady, Porady samochodowe

Stany Zjednoczone z roku na rok plasują się na coraz wyższych miejscach rankingu państw, z których najczęściej importujemy samochody. Jeszcze kilkanaście lat temu sprowadzenie samochodu z USA było rzadkością, dziś zaś na takie rozwiązanie decyduje się coraz więcej kierowców. Najlepiej potwierdzają to wyniki badań przeprowadzonych przez Instytut Badań nad Rynkiem Motoryzacyjnym. Według nich tylko w trzech pierwszych miesiącach tego roku Polacy sprowadzili do kraju ponad 15 tys. amerykańskich pojazdów, co ulokowało USA na czwartym miejscu listy, tuż za Niemcami, Wielką Brytanią i Belgią.

Rosnąca popularność importu aut z USA nie może jednak dziwić, jeśli pod uwagę weźmiemy liczne zalety tego rozwiązania. Poza możliwością zakupu modeli trudno dostępnych w Europie lub egzemplarzy w wyższych wersjach wyposażeniowych i silnikowych, na uwagę zasługują też często niższe koszty zakupu takiego samochodu. Te mogą okazać się atrakcyjne nawet jeśli doliczymy do nich wydatki związane z transportem samochodu i opłaceniem wszystkim podatków. Jaki jednak jest koszt sprowadzenia auta z USA? O tym piszemy w nowym artykule.

Koszt importu samochodu z USA. Na jakie wydatki trzeba się przygotować?

Sprowadzenie samochodu z USA do Polski wiąże się z wieloma wydatkami. Do ceny samego pojazdu powinniście doliczyć jeszcze następujące opłaty:

  • prowizja dla domu aukcyjnego: jest pobierana za udział w licytacji samochodu. Jej wysokość zależy od wartości samochodu i zazwyczaj wynosi od 300 do 900 dolarów;
  • koszty transportu: przewiezienie samochodu z USA do Polski to proces skomplikowany, obejmujący transport lądowy i morski. Opłaty za transport zależą od odległości oraz gabarytów pojazdu i mogą wynosić od kilkuset do kilku tysięcy dolarów.
  • opłaty celno-skarbowe: należą do nich cło, akcyza i podatek VAT. Ich wysokość zależy od rodzaju samochodu i pojemności silnika. Cło na samochody osobowe wynosi 10 proc, akcyza może sięgać nawet 18,6 proc., a podatek VAT wynosi standardowo 23 proc.;
  • modyfikacje: mogą być konieczne, by auto spełniało wymagania stawiane przez europejskie przepisy. Zwykle obejmują modyfikację oświetlenia, licznika oraz układu wydechowego. Koszty takich napraw mogą wynosić od kilkuset do kilku tysięcy złotych.
  • przegląd i rejestracja: po dokonaniu modyfikacji samochodu, konieczne jest przeprowadzenie przeglądu technicznego i rejestracja pojazdu w Polsce. Koszt przeglądu to około 99 zł, natomiast koszt rejestracji – około 160 zł.

Sprowadzamy samochód z USA. Jak uniknąć problemów?

Przy założeniu, że import aut z USA odbywa się na własną rękę, sprowadzający musi przygotować się na wiele potencjalnych problemów. Zakup samochodu bez wyjazdu za ocean może być bardzo trudny – zwłaszcza, jeśli w grę wchodzi brak wiedzy pozwalającej na ocenę stanu technicznego oraz bezproblemowe przejście przez wszystkie formalności związane z zakupem, podatkami i transportem.

Jak uniknąć podobnych trudności? Jak się okazuje, nie jest to wcale trudne zadanie. Wystarczy skorzystać z pomocy oferowanej przez firmy takie jak brykizameryki.pl. Jej pracownicy udzielą wam fachowych porad dotyczących wyboru odpowiedniego modelu i egzemplarza, a także wyszukają dla was aukcje samochodowe USA i w waszym imieniu wylicytują samochód. Obsłużą też transport pod wskazany przez was adres i rozliczą się z urzędami. Na skorzystanie z usług firmy warto zdecydować się nie tylko ze względu na wygodę, ale też oszczędności. Jej specjaliści, dzięki dużemu doświadczeniu wylicytują auto w najkorzystniejszej możliwej cenie, wybiorą też najkorzystniejszy sposób transportu.

Jak firma sprowadzająca samochody z USA pomoże wam w zakupie?

Mimo potencjalnych trudności popularność importu aut zza oceanu stale rośnie, co najlepiej świadczy o atrakcyjności tego rozwiązania. By uniknąć problemów związanych z samodzielnym sprowadzaniem pojazdu, warto skorzystać z usług specjalistów. Ich doświadczenie i profesjonalizm pozwolą na bezproblemowe przeprowadzenie całego procesu – od wyboru odpowiedniego modelu samochodu, przez licytację na aukcjach, transport, aż po rejestrację pojazdu i opłacenie podatków w Polsce. Dzięki ich pomocy możecie zaoszczędzić nie tylko czas, ale także pieniądze, wybierając najkorzystniejsze oferty i optymalizując koszty związane z importem.

Oceń ten artykuł

Jak sprowadzić samochód z USA bez zbędnych wydatków i ryzyka?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz