Co jaki czas wymienia się olej w samochodzie?
Wymiana oleju silnikowego w aucie jest jednym z podstawowych obowiązków każdego odpowiedzialnego kierowcy. To, z jaką częstotliwością powinieneś wymieniać olej silnikowy, zależy od wielu różnych czynników. Aby poznać kilka uniwersalnych... Czytaj dalej
Wymiana oleju silnikowego w aucie jest jednym z podstawowych obowiązków każdego odpowiedzialnego kierowcy. To, z jaką częstotliwością powinieneś wymieniać olej silnikowy, zależy od wielu różnych czynników. Aby poznać kilka uniwersalnych porad, które pomogą Ci zadbać o odpowiedni poziom oleju w Twoim aucie, to koniecznie zapoznaj się z treścią niniejszego poradnika.

Wymiana oleju – jak często?
Systematyczne wymienianie oleju silnikowego w samochodzie jest bardzo ważne z kilku różnych przyczyn. Przede wszystkim olej silnikowy odpowiada za smarowanie ruchomych części silnika, co bezpośrednio wpływa na jego płynność oraz poprawne funkcjonowanie. Olej silnikowy służy także do ochładzania silnika poprzez odprowadzanie ciepła w trakcie jego pracy, co pomaga mu utrzymać odpowiednią temperaturę i zminimalizować ryzyko związane z przegrzaniem. Do zadań oleju należy także usuwanie zanieczyszczeń. Pomaga on bezpośrednio usuwać zanieczyszczenia, takie jak pyły, kurze czy osady spalin, które mogą niekorzystnie wpływać na pracę oraz wydajność silnika. Niedostateczna konsekwencja wymiany oleju silnikowego w aucie może prowadzić do m.in. zwiększonego użycia paliwa, uszkodzeń lub przegrzania silnika. Bez wystarczającej ilości tego płynu bezpośrednio narażamy nasz silnik na zatarcie ze względu na zbyt małą ilość smaru w jednostce napędowej. Dlatego właśnie tak bardzo ważne jest regularna kontrola i zwyczaj wymiany oleju silnikowego. Zadbaj o swoje auto i poratuj je nowym olejem silnikowym, który po miesiącach użytkowania z pewnością potrzebuje wymiany.
Co ile km powinno się wymieniać olej?
Informacje dotyczące doboru oleju oraz częstotliwości jego wymiany zawsze zawarte są instrukcji użytkowania pojazdu. Producenci samochodów dobrze wiedzą, że wymiana oleju to niezwykle istotna czynność, dlatego zawsze dodają porady dotyczące wymiany oleju w instrukcjach do swoich aut. Każdy doświadczony kierowca wie natomiast, że wymiana oleju silnikowego to dosyć indywidualna kwestia. Częstotliwość wymiany będzie zależała bowiem od m.in. przebiegu auta, warunków eksploatacji, stylu jazdy czy pory roku. Skupmy się zatem na kilku uniwersalnych poradach, które pomogą Ci zadbać o odpowiedni stan oleju silnikowego w Twoim aucie.
- Wymiana oleju w starszych samochodach – w starszych autach, które nie posiadają systemu monitorowania poziomu oleju, zmieniać olej należy co ok. 10-15 tys. km – niezależnie od przebiegu lub co ok. 6 miesięcy, w zależności od tego, co nastąpi pierwsze.
- Wymiana oleju w nowszych modelach – okres wymiany oleju w nowszych autach, które posiadają system monitorowania oleju, będzie nieco dłuższy w porównaniu do starszych pojazdów. Zazwyczaj zaleca się, aby zmieniać olej silnikowy w takich autach co średnio 15-20 tys. km lub co ok. 12 miesięcy.
Pamiętaj, aby stosować się do zaleceń producenta danego modelu auta, aby łatwo i bezpiecznie dokonać wymiany oleju. Poniżej przedstawiamy nasze porady dotyczące wymiany oleju silnikowego, dzięki którym we właściwy sposób będziesz w stanie wymienić swój olej silnikowy.
- W przypadku samochodów z zamontowaną instalacją gazową należy pamiętać, że temperatura komór spalania jest wyższa, przez co wymiana oleju silnikowego powinna następować częściej niż w przypadku aut zasilanych benzyną. Zaleca się, aby olej silnikowy w pojeździe napędzanym LPG był wymieniany co około 10-15 tys. km.
- Jeśli nie jesteś pewien, w jaki sposób przebiega wymiana oleju w silniku, to warto jest skorzystać z pomocy w sprawdzonym warsztacie, który na pewno zadba o dobór odpowiedniego poziomu oraz rodzaju oleju. Pamiętaj, żeby często wymieniać olej silnikowy, ponieważ jego nieodpowiedni stan będzie negatywnie wpływał na żywotność silnika. Stary olej może powodować wiele nieprzewidzianych komplikacji, których z pewnością chcesz uniknąć. Aby wydłużyć żywotność oleju, można zastosować tzw. olej long life, który wydłuża okresy między wymianami.
- Jaka ilość oleju jest odpowiednia? Wymieniając olej zachowaj odpowiedni umiar. Poziom tego płynu powinien znajdować się na 3/4 wysokości między wskaźnikiem min i max na bagnecie pomiarowym.
- Przy wymianie tego płynu ważny jest także sam olej. Do wyboru mamy trzy podstawowe typy: olej syntetyczny, mineralny oraz półsyntetyczny. Pierwszy rodzaj charakteryzuje się stosunkowo niską ceną i zapewnia przyzwoitą redukcję tarcia jednostki napędowej. Drugi natomiast jest droższy, lecz cechuje go wyższa wydajność, lepsza jakość ochrony w oraz zwiększona ilość dodatków uszlachetniających. Do wyboru mamy jeszcze oleje półsyntetyczne, które są najbardziej uniwersalne, co oznacza, że będzie można je stosować do większości pojazdów.
- Monitorując stan ilościowy oleju, warto jest zwrócić także uwagę na warunki eksploatacji pojazdu. Jeżeli Twój samochód jest wykorzystywany intensywnie w terenie, ekstremalnych warunkach lub terenach miejskich z zanieczyszczonym powietrzem, to konieczna będzie częstsza wymiana oleju silnikowego. Zużycie oleju silnikowego będzie także zależało od pory roku oraz temperatur, w których auto jest eksploatowane. Zarówno w okresie dużych upałów, jak i mrozów należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiedni poziom tego płynu w naszym pojeździe.
- Podczas wymiany oleju w silniku warto jest również rozważyć wymianę filtrów, które są odpowiedzialne za usuwanie zanieczyszczeń z oleju. Dobrze jest pomyśleć o wymianie filtra oleju (chroniącym właściwości smarne), powietrza, paliwa oraz filtru kabinowego. Wymiana filtra oleju jest bardzo istotna ze względu na nagromadzone zanieczyszczenia i osady, które generują się podczas normalnej pracy jednostki napędowej.
- Pamiętaj także, aby sprawdzać ilość oleju na płaskiej powierzchni przy zimnym silniku. Odczekaj kilka minut po zgaszeniu samochodu, aby olej miał czas na zejście do dna miski olejowej.
- Po wymianie oleju możesz uruchomić silnik na kilka minut, aby płyn ten przepłynął przez cały układ smarowania i napełnił nowy filtr oleju.
- Auta z dużym przebiegiem powinny mieć znacznie częściej wymieniany olej silnikowy ze względu na zużycie części metalowych, które często powodują tworzenie się zanieczyszczeń w oleju.
Podsumowując, powyżej przedstawiliśmy szereg porad, które pomogą Ci w zadbaniu o odpowiedni poziom oleju w Twoim aucie. Pamiętaj, że regularna wymiana oleju chroni samochód przed uszkodzeniami silnikowymi oraz zapobiega utracie jego wydajności. Wymieniać olej silnikowy należy zatem regularnie co kilkanaście tysięcy kilometrów, na dłuższych dystansach oraz zgodnie z zaleceniami producenta. Producenci aut zawsze przedstawiają najbardziej rzetelne informacje na temat tego, co i w jakich częstotliwościach jest potrzebne silnikowi Twojego auta. Mamy jednak nadzieję, że powyższe, uniwersalne rady dotyczące wymiany oleju silnikowego okażą się przydatne i znajdziesz dla nich zastosowanie w swoim garażu. Postaw na regularną wymianę oleju i zadbaj o silnik swojego auta już dziś. Życzymy powodzenia!
Co jaki czas wymienia się olej w samochodzie?