Jak dolać olej do skrzyni biegów?
Wymiana oleju w skrzyni biegów jest jednym z obowiązków każdego odpowiedzialnego kierowcy. Odpowiedni poziom oleju bezpośrednio wpływa na płynność działania elementów ruchomych całego układu. Nowy olej nierzadko kompletnie zmienia oblicze... Czytaj dalej
Wymiana oleju w skrzyni biegów jest jednym z obowiązków każdego odpowiedzialnego kierowcy. Odpowiedni poziom oleju bezpośrednio wpływa na płynność działania elementów ruchomych całego układu. Nowy olej nierzadko kompletnie zmienia oblicze użytkowania manualnej skrzyni biegów. Aby dowiedzieć się jak, kiedy i po co wymienić olej skrzyni biegów, to koniecznie zapoznaj się z treścią poniższego poradnika, w którym przedstawiamy szczegółowy proces jego wymiany. Zaczynamy!

Olej skrzyni biegów
Nie wszyscy kierowcy zdają sobie sprawę z konieczności wymiany oleju skrzyni biegów w swoich pojazdach. Częstotliwość wymiany oleju zależy od kilku czynników m.in. wieku i modelu auta, czy stylu oraz warunków jazdy. Zazwyczaj zaleca się, aby wymiana oleju skrzyni biegów odbywała się średnio co około 100 tys. kilometrów lub co 4-5 lat w przypadku przeciętnej eksploatacji. Pamiętaj jednak, że jeżeli Twój samochód wykorzystywany jest intensywnie w ciężkich warunkach drogowych, to wymiana oleju powinna odbywać się z nieco większą częstotliwością. Jeżeli zastanawiasz się, po co właściwie wymieniać olej w skrzyni biegów, to już spieszymy z wyjaśnieniem.
Zacznijmy od tego, że olej w skrzyni biegów służy przede wszystkim do smarowania wszystkich elementów ruchomych w układzie, takich jak łożyska, tryby czy koła zębate. Odpowiednio nasmarowane części znacznie wpływają na zminimalizowanie tarcia i zużycia skrzyni manualnej. Odpowiedni olej w skrzyni biegów odpowiedzialny jest także za chłodzenie powyższych elementów, co będzie szczególnie ważne podczas eksploatacji pojazdu w warunkach wymagających dużych obciążeń. Warto dodać, że z biegiem czasu każda skrzynia biegów zwyczajnie zaczyna się zużywać i wyrabiać, jako iż jest to stricte mechaniczna część pojazdu. Co więcej, ze względu na eksploatacyjne zużycie, olej w skrzyni biegów z czasem zaczyna tracić swoje właściwości, co będzie mocno wpływać na wydajność i skuteczność jego działania. Stary olej może prowadzić do zwiększonego tarcia i ogólnego zużycia elementów skrzyni biegów.
Jak sam widzisz, regularna wymiana oleju w skrzyni biegów jest niezwykle istotnym elementem żywotności każdego samochodu. Świeży olej z pewnością poprawi ogólną kondycję Twojego auta, co w ogólnym rozrachunku z pewnością wpłynie pozytywnie na Twój komfort jego użytkowania. Samodzielna wymiana oleju w skrzyni biegów przyprawia Cię o dreszcze? Nie wiesz jak prawidłowo wymienić olej? Spokojnie. Nasz poradnik z pewnością pomoże Ci w skutecznej wymianie oleju. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak prawidłowo wymieniać olej w skrzyni biegów.
Wymiana oleju skrzyni biegów
Poniższy poradnik wymiany oleju dotyczy tylko i wyłącznie „manuala”. Wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów jest dużo bardziej wymagająca i kosztowna. Najlepszym sposobem na dokonanie tego będzie udanie się do fachowca wyspecjalizowanego w tej dziedzinie, aby dobrał on odpowiedni olej do automatycznej skrzyni biegów i dokonał jego wymiany. Samodzielne zabranie się za wlewanie oleju w „automacie” może być bardzo ryzykowne, ponieważ w owym układzie znacznie łatwiej jest uszkodzić poszczególne elementy zawarte wewnątrz skrzyni. Po tym krótkim zastrzeżeniu przejdźmy wreszcie do meritum, którym jest wymiana oleju w skrzyni manualnej.
- Żeby prawidłowo wymienić olej pamiętaj, aby dolewany płyn zawierał takie same parametry jak jego poprzednik, aby w żaden sposób nie kolidował on z mechanizmami znajdującymi się wewnątrz układu. Nie wiesz jak dobrać nowy olej do swojej skrzyni? Najlepszym krokiem, jaki możemy zrobić, jest udanie się do zaufanego mechanika lub sprzedawcy, który z całą pewnością dobierze odpowiedni rodzaj oleju do Twojego auta.
- Przechodzimy do wymiany. Na wstępnie zadbaj o to, aby twoje auto znajdowało się na podwyższeniu lub podjeździe i stało całkowicie równo. Nieodpowiednio ustawiony pojazd będzie uniemożliwiał sukcesywną wymianę oleju.
- Proces rozpocznij od odkręcenia korka spustowego znajdującego się z boku skrzyni biegów i zacznij powoli spuszczać stare resztki oleju. Pamiętaj, że spuszczany olej zazwyczaj jest brudny i może być gorący, więc koniecznie unikaj z nim jakiegokolwiek kontaktu.
- Gdy poziom starego oleju spadnie do zera, możesz zacząć napełniać skrzynię nowym olejem. Niewiele osób właściwie wie, ile płynu wlać do manualnej przekładni. Ilość oleju można dostosować bezpośrednio do informacji znajdujących się na naklejce umieszczonej w okolicy, w której znajduje się korek spustowy. Informacje te powinny również być zawarte w instrukcji producenta samochodu. Zazwyczaj ilość ta wynosi około 2-3 litrów, lecz pamiętaj, że te wartości mogą różnić się pomiędzy modelami samochodów. Dobrym miernikiem będzie także monitorowanie otworu rewizyjnego. Jeżeli kilka minut po wlaniu zauważysz, że zaczyna z niego wypływać olej, to wiedz, że nalałeś odpowiednią ilość.
- W momencie, w którym poziom oleju w skrzyni będzie znajdował się w optymalnej ilości, zakręć korek wlewowy i zetrzyj resztki oleju w okolicach „wlewu”.
W powyższym poradniku przedstawiliśmy szereg powodów, dla których warto jest wymienić olej w swojej przekładni. Każda skrzynia biegów od czasu do czasu potrzebuje lekkiego odświeżenia, więc pamiętaj, aby regularnie, co kilkanaście tysięcy kilometrów monitorować stan oleju w swojej skrzyni.
Jak dolać olej do skrzyni biegów?