Stary Volkswagen Bus T2 – ciekawostki i historia

Pierwszy model VW Bus T2 miał swój debiut w 1950 roku. To oznacza, że na ten moment najstarsze wersje tego niesamowitego samochodu mają już ponad 70 lat! Niestety bardzo ciężko... Czytaj dalej

17 stycznia 2024
Artykuł z kategorii: Wiadomości, Wiadomości samochodowe

Pierwszy model VW Bus T2 miał swój debiut w 1950 roku. To oznacza, że na ten moment najstarsze wersje tego niesamowitego samochodu mają już ponad 70 lat! Niestety bardzo ciężko spotkać jednego z pierwszych wersji busa z koncernu Volkswagena. Głównie dlatego ten wyjątkowy pojazd jest niesamowitym widowiskiem pojawiającym się na licznych zlotach branżowych i wydarzeniach kulturalnych powiązanych z zabytkową motoryzacją. Poznaj historię starego Volkswagena Bus T2!

VW Bus T2 – marzenie każdego miłośnika starej motoryzacji!

Nie ma żadnych wątpliwości, że kultowe busy Volkswagena są spełnieniem marzeń każdego kolekcjonera zabytkowych pojazdów. T2 zachował wiele z kształtu i stylu swojego poprzednika, czyli wersji T1, ale oferował więcej miejsca w środku oraz większą funkcjonalność. Był dostępny w kilku wersjach, w tym jako minibus, furgon i pick-up.

Produkcja w Europie zakończyła się w 1979 roku, T2 nadal był produkowany w innych krajach, w tym w Brazylii, gdzie produkcja trwała aż do 2013 roku. Oznacza to, że T2 był produkowany przez niemal 50 lat. Ten kultowy pojazd odegrał swoją rolę w historii motoryzacji, a nawet stał się ikoną popkultury powiązanej z ruchem hippisowskim. To spowodowało, że VW Bus T2 zyskał popularność niemalże na całym świecie, a szczególnie w Europie.

Wersje silnikowe VW Bus T2

Kultowy busik od koncernu Volkswagena był produkowany w kilku wersjach silnikowych. Niektóre wyróżniały się wyjątkową trwałością i prostą konstrukcją, która przetrwała do dziś. Najpopularniejsze odmiany busa T2 pod względem mocy i pojemności silnika to:

  • 1.1 25 KM (18 kW),
  • 1.2 30 KM (22 kW),
  • 1.2 34 KM (25 kW),
  • 1.5 42 KM (31 kW),
  • 1.6 47 KM (35 kW).

Oczywiście moc i pojemność zwiększała się wraz z biegiem czasu. Im nowsze były modele Volkswagena Busa, tym wydajniejszy i efektywniejsza była jednostka napędowa. Warto też dodać, że w 1960 roku ceny starego Volkswagena Busa T2 w USA osiągały pułap nawet do 2650 dolarów. 

Niezależnie od posiadanej wersji silnikowej, zawsze staraj się zadbać o regularną wymianę części eksploatacyjnych. To podstawa, aby utrzymać swojego kultowego Volkswagena w perfekcyjnym stanie przez wiele lat.

Jak zadbać o starego Volkswagena Busa T2?

Jeśli interesujesz się zabytkową motoryzacją, na pewno wiesz, że zabytkowe auta Volkswagena to dość prosta konstrukcja, o którą można łatwo zadbać. Wystarczy regularnie wymieniać części zamienne, dbać o pielęgnację nadwozia i podwozia oraz uzupełniać płyny eksploatacyjne.

Sprawdzone części do VW Bus T2 znajdziesz w sklepie internetowym na stronie: https://garbus.pl/vw-transporter-t2a

To podstawowe czynności, dzięki którym zachowasz swojego VW Bus T2 w perfekcyjnym stanie, nawet przez kilkadziesiąt lat. W dzisiejszych czasach posiadanie zabytkowego pojazdu to przywilej, chociażby ze względu na coraz mniejszą dostępność pojazdów zachowanych w oryginalnym stanie. 

Oceń ten artykuł

Stary Volkswagen Bus T2 – ciekawostki i historia

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz