Najnowsze trendy samochodów elektrycznych co jest teraz na topie?

Jeszcze kilka lat temu, powiedzmy pięć, samochodów elektrycznych dostępnych na naszym rynku, było jak na lekarstwo. Jednak przez te pięć ostatnich lat bardzo wiele się zmieniło. Obecnie w Polsce jak... Czytaj dalej

20 grudnia 2023
Artykuł z kategorii: Wiadomości, Wiadomości samochodowe

Jeszcze kilka lat temu, powiedzmy pięć, samochodów elektrycznych dostępnych na naszym rynku, było jak na lekarstwo. Jednak przez te pięć ostatnich lat bardzo wiele się zmieniło. Obecnie w Polsce jak i na całym świecie mamy setki nowych elektrycznych modeli do wyboru. Możemy je podzielić na kilka segmentów.

Małe samochody miejskie

Pierwszą grupę stanowią małe auta miejskie, których przybywa lawinowo i to praktycznie u większości producentów produkujących auta na prąd. Mamy więc małe Smarty, Fiaty 500 i czy Dacie Spring. Są to niewielkie auta z niewielkimi akumulatorami, jednak zapewniają one komfort użytkowania i wystarczający zasięg, do tego aby bezpiecznie poruszać się w miejskiej dżungli.

Mocniejsze auta

Grupa druga, to auta zdecydowanie większe, mowa tutaj o modelach takich jak Tesla Model 3, Hyundai IONIQ 5 czy Kia EV6. Te samochody mają zdecydowanie większe rozmiary, jak również zdecydowanie większe baterie na swoim pokładzie. Często mają napęd na cztery koła i bardzo dużo mocy, która przyczynia się w znacznym stopniu do zwiększenia bezpieczeństwa, kiedy poruszamy się takim autem na drogach. Wyprzedzanie jest wtedy szybkie i naprawdę bez stresowe.

Luksusowe samochody elektryczne

Trzecią grupę stanowią limuzyny. Są to auta bardzo przestronne i bardzo wygodne można powiedzieć w rozmiarze XXL, a chodzi tutaj o pojazdy mające około 5 m długości, lub więcej. Tesla Model S, NIO ET7, czy  Bmw i7, to tylko niektóre z przedstawicieli tej właśnie grupy . Wszystkie modele zobaczycie na Otoev.pl.

Mamy w niej luksus, naprawdę duże baterie i bardzo przyzwoite zasięgi zarówno latem jak i zimą. Chciałoby się powiedzieć że to auta idealne, jednak mają jeden niestety bardzo wielki minus. Jest nim oczywiście ich cena, która niestety w przypadku niektórych modeli po prostu powala na kolana.

Jaka będzie przyszłość?

Na rynku nadal pojawiają się nowe modele samochodów elektrycznych, które są coraz bardziej zaawansowane, oszczędzają więcej energii i mają większe baterie, co przekłada się na większy zasięg. Konkurencja wzrasta, a klienci mają coraz większy wybór.

W najbliższej przyszłości warto zwrócić uwagę na projekty związane z nowymi rodzajami baterii trakcyjnych, które mogą znacząco zwiększyć zasięg samochodów elektrycznych. Chociaż niektóre z tych projektów mówią o zwiększeniu zasięgu o 20%, należy podchodzić do nich ostrożnie. Jednak rozwijająca się technologia może przynieść znaczące ulepszenia w zakresie zasięgu samochodów elektrycznych, co jest obiecującym kierunkiem.

Warto zauważyć, że zwiększenie zasięgu samochodu elektrycznego o 20% może znacząco poprawić komfort podróżowania, szczególnie na trasach autostradowych. Dłuższy zasięg oznacza mniej przystanków na ładowanie, co skraca czas podróży. Rzadsze przystanki na ładowanie są szczególnie korzystne na trasach o długości 300-400 km.

Podsumowując, rynek samochodów elektrycznych dynamicznie się rozwija, oferując coraz więcej opcji wyboru. Przyszłość tych pojazdów wydaje się obiecująca, szczególnie w kontekście ewentualnych ulepszeń w zakresie zasięgu.

Oceń ten artykuł

Najnowsze trendy samochodów elektrycznych co jest teraz na topie?

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 1 ocen

Dodaj komentarz