Jak zabezpieczyć auto przed kradzieżą?

Podobno nie ma takiego samochodu, do którego nie da się włamać. Wszystko zależy od tego, jak bardzo zdeterminowany jest złodziej. Jeśli już od dłuższego czasu wypatrywał konkretnego samochodu i nadarzyła... Czytaj dalej

16 listopada 2022
Artykuł z kategorii: Porady, Porady samochodowe

Podobno nie ma takiego samochodu, do którego nie da się włamać. Wszystko zależy od tego, jak bardzo zdeterminowany jest złodziej. Jeśli już od dłuższego czasu wypatrywał konkretnego samochodu i nadarzyła się okazja na kradzież – nie odpuści tego. Jak się przed tym uchronić? Zapoznaj się z naszymi propozycjami!

Utrudnij pracę złodziejowi, zniechęć go!

Wyposażenie samochodu w kilka różnych zabezpieczeń, bez najmniejszego problemu powinno zniechęcić włamywacza do kontynuowania swoich zamiarów. Największym problemem, przed którym nie jest w stanie uchronić się żaden kierowca, to profesjonalni złodzieje, którzy od razu rozpracowują najnowsze zabezpieczenia. Co zrobić, by auto udało się uchronić przed kradzieżą zorganizowaną przez amatorów?

fot. unsplash zgodnie z licencją

Blokady mechaniczne – najmniej polecane

Jeśli ktoś z Twoich znajomych poleca Ci założenie mechanicznych zabezpieczeń na samochód, najwidoczniej nie jest zbyt dobrze zorientowany w temacie. Wśród zabezpieczeń mechanicznych wyróżniamy:

blokadę na kierownicę i pedały – najmniej skuteczne i niepolecane, demontaż zajmuje mało czasu, uznawane za przeżytek,
blokada na dźwignię zmiany biegów – może skutecznie odstraszyć amatorskich złodziejów, jednak jest łatwa w usunięciu i nie stanowi dostatecznego zabezpieczenia.

Elektronika, czyli najbardziej popularne zabezpieczenia

Alarmy mogą spłoszyć złodzieja i zniechęcić go do uskutecznienia włamania, jednak są one szybko rozpracowywane przez profesjonalnych włamywaczy, a ich skuteczność spada do zera. Immobilisery oraz ukryte wyłączniki to inne opcje, które mogą pomóc w ochronie auta. Ukryty wyłącznik, który trudno znaleźć, zabiera dużo cennego czasu i złodziej rezygnuje z dalszego postępowania.

Najbardziej zaawansowane rozwiązanie – GPS

Możliwość odcięcia zapłonu, zatrzymania auta, dokładnego go zlokalizowania – to zalety, które niesie za sobą zainstalowanie systemu monitoringu GPS. Odzyskanie auta z zainstalowanym GPS-em jest o wiele łatwiejsze, w porównaniu z autem, które takiego systemu nie posiada. Niestety, nawet przy tym rozwiązaniu włamywacze sobie poradzili i stosują zagłuszarki, które dezorientują pracę monitoringu GPS.

Systemy radiowe – zabezpieczenie idealne?

Częstotliwości radiowe pozwalają na odnalezienie auta nawet w dokładnie zamkniętym pomieszczeniu lub na parkingu podziemnym. System radiowy jest dokładniejszy niż monitoring GPS, dodatkowo nie wysyła on żadnych sygnałów, więc jego zlokalizowanie jest bardzo trudne. Odporność na zagłuszarki to kolejna zaleta zastosowania systemu radiowego. Moduł radiowy nie monitoruje samochodu w sposób ciągły, jedynie po zgłoszeniu kradzieży, co pozwala mu pracować nawet do 60 miesięcy bez wymiany baterii.

Oceń ten artykuł

Jak zabezpieczyć auto przed kradzieżą?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie ocen

Dodaj komentarz