Jak umyć samochód po zimie?

Sól i piasek nie są sprzymierzeńcem samochodów, niszczą karoserię, dostają się w niepożądane miejsca i przyczyniają się do szybszego starzenia poszczególnych elementów. Co zrobić, by auto po zimie nie przyniosło... Czytaj dalej

16 listopada 2022
Artykuł z kategorii: Porady, Porady samochodowe

Sól i piasek nie są sprzymierzeńcem samochodów, niszczą karoserię, dostają się w niepożądane miejsca i przyczyniają się do szybszego starzenia poszczególnych elementów. Co zrobić, by auto po zimie nie przyniosło szkód a jazda nim była bezpieczna i komfortowa?

Pożegnanie zimy skutkuje wielkimi zmianami

Jeśli pogoda dopisuje, a Ty zmieniasz buty z zimowych na wiosenne, pomyśl także o swoim samochodzie. Opony zimowe zużywają się szybciej w wyższej temperaturze, oznacza to, że nie należy zwlekać z ich zmianą. Jazda na oponach zimowych wiosną jest niebezpieczna, ze względu na ich mniejszą przyczepność i wydłużoną drogę hamowania.

fot. unsplash zgodnie z licencją

Wymiana opon powinna nastąpić wtedy, gdy dobowa temperatura utrzymuje się na minimum 7 stopniach Celsjusza.

Skrupulatne umycie auta pozwoli dostrzec ewentualne uszczerbki i uszkodzenia

W pierwszej kolejności należy dobrze umyć całą karoserię, zmyć resztki piasku oraz soli, które zalegają w najmniejszych zakamarkach. Zadbanie o naruszony lakier pomoże uchronić auto przed rozrastającą się korozją. Szczególną uwagę należy zwrócić na umycie nadkoli oraz podwozia, gdzie zgromadzony warstwami brud może przyczynić się do znacznych uszkodzeń.

Odświeżenie wnętrza

Umycie szyb od wewnątrz i usunięcie z nich wszelkich zanieczyszczeń może poprawić widoczność. Zwykłe czynności odświeżające wnętrze samochodu zapewnią komfort oraz przyjemność płynącą z jazdy. Impregnacja kokpitu czy tapicerki wiąże się z użyciem specjalnych środków, ale efekt końcowy zadowoli każdego kierowcę. Po zimie gumowe uszczelki w drzwiach narażone są na wysokie temperatury, co sprzyja ich wykruszaniu się i murszeniu. Warto zabezpieczyć je wazeliną techniczną lub innymi dostępnymi środkami.

Wymiana wycieraczek, czyli zadbanie o dobrą widoczność

Niejednokrotnie zdarza się odśnieżać przednią i tylną szybę wycieraczkami – z lenistwa, braku czasu lub przyzwyczajenia. Takie zabiegi niszczą wycieraczki i sprawiają, że ich pióra są postrzępione i niedokładnie zbierają wodę. Widoczność na drodze musi być bardzo dobra, więc po nadejściu wiosny nie należy zwlekać z wymianą wycieraczek.

Poziom płynów eksploatacyjnych

Sprawdzenie poziomu płynu chłodniczego, silnikowego, hamulcowego czy w spryskiwaczach ułatwi nam wejście w okres wiosenny. Nie bez powodu używa się terminu „wiosenne porządki”. Wymiana płynów zimowych na letnie lub całoroczne to zabieg podnoszący nasze bezpieczeństwo na drodze.

Ciśnienie w kołach oraz dobra widoczność na drodze

Odpowiednie wyważenie oraz poziom ciśnienia w kołach pozwalają ograniczyć zużywanie bieżnika i paliwa, co przekłada się na stan portfela. Sprawdzenie stanu oświetlenia jest równie ważne i decyduje o naszej widoczności na drodze. Uzupełnienie ewentualnych braków nie tylko polepszy komfort jazdy, ale także pozwoli uchronić się przed mandatem.

Oceń ten artykuł

Jak umyć samochód po zimie?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie ocen

Dodaj komentarz