Jak sprawdzić stan baterii w hybrydzie?

Coraz więcej osób rezygnuje z samochodów spalinowych na rzecz pojazdów hybrydowych. Samochody z napędem hybrydowym cechują się dużą wygodą (np. dzięki automatycznej skrzyni biegów) oraz umożliwiają skuteczną oszczędność paliwa, co... Czytaj dalej

8 maja 2023
Artykuł z kategorii: Porady, Porady samochodowe

Coraz więcej osób rezygnuje z samochodów spalinowych na rzecz pojazdów hybrydowych. Samochody z napędem hybrydowym cechują się dużą wygodą (np. dzięki automatycznej skrzyni biegów) oraz umożliwiają skuteczną oszczędność paliwa, co z kolei ma bezpośredni wpływ na środowisko. Przed zakupem hybrydy należy zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników, które będą determinować żywotność i wydajność samochodu, takich jak m.in. ogólny stan baterii. Poniżej przedstawiamy sposoby na sprawdzenie stanu baterii w hybrydzie jeszcze przed jej zakupem, po to, abyś mógł uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Wejdź w zelektryfikowany świat motoryzacji bezpiecznie razem z nami!

Źródło: Unsplash zgodnie z licencją

Żywotność baterii w hybrydach

Baterie w samochodach hybrydowych są jednym z najważniejszych elementów, które bezpośrednio wpływają na wydajność i koszty eksploatacji pojazdów. Akumulatory stosowane w hybrydach zazwyczaj są litowo-jonowe i sukcesywnie zastępują one te tradycyjne – ołowiowe. Żywotność baterii w hybrydach zależeć będzie od kilku głównych czynników, takich jak m.in.: wiek aut, styl jazdy, temperatura czy sposób ładowania.

  1. Wiek – baterie hybrydowe cechują się żywotnością na poziomie około 8-10 lat. Po upłynięciu tego terminu zazwyczaj zaczynają tracić swoją pojemność, co bezpośrednio przekłada się na krótszy zasięg jazdy aut.
  2. Styl jazdy – brawurowa jada, częste dociskanie pedału gazu do podłogi, agresywne hamowanie i duża ilość krótkich przejazdów będą miały swój bezpośredni wpływ na skrócenie żywotności baterii aut hybrydowych. W takich warunkach bateria zaczyna pracować na pełnej mocy, przez co szybciej się rozładowuje i wymaga częstszego ładowania, co z kolei zwiększa jej ogólne zużycie i zmniejsza wytrzymałość.
  3. Temperatura – użytkowanie baterii hybrydowych w ekstremalnych temperaturach, zarówno wysokich, jak i niskich prowadzi do znacznej utraty jej pojemności. Przy bardzo wysokich temperaturach może nawet dochodzić do przegrzania i uszkodzenia komórek.
  4. Sposób ładowania – niewłaściwe, nadmierne lub niedostateczne ładowanie także będzie miało wpływ na żywotność oraz wytrzymałość baterii. Zbyt duża energia dostarczana do komórek będzie powodowała ich powolne przegrzewanie i uszkodzenie. Poprawnie naładowany akumulator to grunt sukcesywnego dbania o hybrydę!

Właściwa konserwacja oraz poprawne użytkowanie baterii w hybrydach lub autach elektrycznych z pewnością pozytywnie wpłynie na ich jakość i ogólną żywotność. Jako użytkownik hybrydy, warto jest dokładnie dbać o swoją hybrydę ze względu na to, że jej naprawa może okazać się bardzo kosztowna.

Jak sprawdzić baterię?

Gdy kupujemy samochód hybrydowy, warto jest uprzednio sprawdzić stan jego baterii i rozeznać się, czy nie wymaga ona regeneracji lub naprawy. Zdarza się, że nieuczciwi handlarze fałszują ogólny stan akumulatorów i nie oferują gwarancji na sprzedane auta, po czym w późniejszym rozrachunku występują zgrzyty zębów u kierowców. Regeneracja baterii hybrydowych potrafi być naprawdę kosztowna. Nowa bateria także. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych sposobów na uniknięcie niepożądanych problemów i uniknięcie kosztownych wizyt u mechanika. Oto one:

  1. Poproś o przegląd przez mechanika – jeżeli jesteś zainteresowany jakimś autem hybrydowym i powoli decydujesz się na jego zakup, to warto jest uprzednio zwrócić się do zaufanego warsztatu, w którym godny polecenia specjalista mechanik rzetelnie przebada stan baterii i oceni jej kondycję. Poproś właściciela auta o możliwość przeglądu, aby uniknąć późniejszych problemów i nieprzyjemności.
  2. Poproś o raport historii pojazdu – raport historii to dokument, który zawiera szczegółowe informacje na temat historii i stanu samochodu. Dokument ten zawiera dane poprzednich właścicieli, historię napraw, przeglądów i kolizji. Godny zaufania handlarz szanujący swoich klientów powinien mieć dostęp do takiego raportu, który pozwala potencjalnemu klientowi na weryfikację stanu pojazdu, w tym stanu baterii hybrydy.
  3. Przetestuj samochód – podczas jazdy próbnej warto jest zwrócić uwagę na działanie trybu elektrycznego. Gdy bateria hybrydy jest uszkodzona, to zazwyczaj tryb ten będzie działał krótko i samochód zacznie przełączać się na silnik spalinowy. Dobrze jest także pochylić się nad sprawdzeniem osiągów różnych trybów. Samochody hybrydowe są projektowane w taki sposób, aby przez większość czasu działać w trybie hybrydowym. Sprawdź zatem, jak prezentują się osiągi różnych trybów i jak długo trwa czas na przełączanie się między nimi. Pamiętaj, że test baterii przed zakupem samochodu jest absolutnie niezbędny.
  4. Poproś o gwarancję – sprzedawcy czasami będą skorzy oferować nam gwarancje na baterie hybrydowe. Przed zakupem pojazdu zapytaj się handlarza o możliwość gwarancji, sprawdź jak długo trwa i jakie warunki są w niej objęte.

Pamiętaj, że uszkodzona bateria nie zawsze będzie dawała o sobie znać na desce rozdzielczej. Nieuczciwi sprzedawcy w sprytny sposób potrafią wykasować wszystkie błędy z układu hybrydowego po to, by zataić niekorzystne mankamenty swoich samochodów. Uniknij kosztownych wizyt u mechanika i zastosuj się do powyższych wytycznych. Na pewno tego nie pożałujesz!

Warto wiedzieć, że regeneracja baterii lub jej serwis nierzadko oznacza wplątanie się w wysokie koszty u mechanika. W zależności od modelu pojazdu, stanie i rodzaju baterii, wydatki te będą oscylować w okolicach nawet kilku tysięcy złotych. Technicy w tej dziedzinie są naprawdę kosztowni. Naprawa często może okazać się zupełnie nieopłacalna ze względu na określony okres działania, po którym ich wydajność i tak zaczyna nieodwracalnie spadać. Czy serwis baterii w samochodzie się opłaca? Samochód hybrydowy to nie tani biznes! Wymiana baterii może okazać się niezbędna ze względu na koszty, co zazwyczaj będzie bardziej opłacalne niż próby naprawy. Dlatego właśnie bardzo ważne jest, aby przed kupnem samochodów hybrydowych w skuteczny sposób sprawdzić stan ich baterii, co pozwoli na oszczędzenie sobie niepotrzebnego trudu w przyszłości. Nie pozwól, aby serwisy baterii hybrydowych auta zmniejszyły zawartość Twojego portfela.

Powyżej przedstawiliśmy szereg czynników, przez które nierzadko zdarzają się problemy z żywotnością baterii w samochodzie. Podaliśmy również sprawdzone sposoby na to, jak w korzystny dla siebie sposób zweryfikować stan baterii w autach z napędem hybrydowym jeszcze przed ich kupnem. Mamy nadzieję, że powyższe informacje okażą się przydatne i pozwolą Ci bezpiecznie zakupić używany pojazd hybrydowy.

Oceń ten artykuł

Jak sprawdzić stan baterii w hybrydzie?

Oceń
Ocena 3.7/5 na podstawie 3 ocen

Dodaj komentarz