Ile zarabia dealer samochodowy?

Często pasjonaci motoryzacji chcą połączyć przyjemne z pożytecznym i przekuć swoją wiedzę oraz doświadczenie w prężnie prosperujący biznes. Dlatego niejeden moto-maniak wybiera profesję dealera samochodowego. Czy jest to dziś opłacalne?... Czytaj dalej

20 stycznia 2023
Artykuł z kategorii: Dyskusje

Często pasjonaci motoryzacji chcą połączyć przyjemne z pożytecznym i przekuć swoją wiedzę oraz doświadczenie w prężnie prosperujący biznes. Dlatego niejeden moto-maniak wybiera profesję dealera samochodowego. Czy jest to dziś opłacalne?

Ile zarabia sprzedawca samochodów?

Dealer to nikt inny jak sprzedawca produktów danej marki. Jednak ze względu na pewien prestiż związany z anglojęzyczną nazwą, która niewątpliwie brzmi nobliwie, większość sprzedawców aut mianuje się „dealerem”, zamiast poczciwym „sprzedawcą”.

Dealer dealerowi nierówny. Możemy specjalizować się w wąskiej branży, towarzyszyć tylko jednej marce, np. sprzedawać wyłącznie samochody McLarena lub oferować szeroki asortyment, będąc dealerem wielu marek z danej branży.

Dla wielu więc kariera dealera łączy się ze sprzedażą noży kuchennych, samochodów, ale możemy pokusić się np. o autoryzowaną sprzedaż online oryginalnych części do maszyn specjalizacyjnych, np. beczkowozów, jak ten sklep: https://sklep.edmasz.pl/4272-kosze-ssawne-do-beczkowozu

Zdecydowanie kupujący chętniej wybierają sklepu, będące autoryzowanym dealerem danej marki, gdyż mają wtedy przekonanie, że transakcja okaże się bezpieczna. Sprawdzony dealer samochodowy musi wszak spełnić szereg wymagań producenta, by móc prowadzić salon (także sprzedaż on-line) jego produktów.

To zaufanie do autoryzowanych punktów sprzedaży sprawia, że zawód ten przynosi nie tylko prestiż, ale i oferuje konkretne zarobki.

Osoby poszukujące jednoznacznej odpowiedzi na postawione w artykule pytanie, z pewnością zawiodą się faktem, iż nie możemy jednoznacznie określić, ile zarabia dealer samochodowy. Istnieje bowiem wiele różnorodnych czynników, które wpływają na pracę i zyski dealera samochodowego. Co więcej, zyski sprzedawcy sprzedającego jedno Ferrari na kwartał może być równorzędny z salonem popularnych samochodów rodzinnych, który sprzedaje kilka używanych aut miesięcznie. Oto kilka czynników wpływających na zyski dealerów:

  • jakość i prestiż sprzedawanego produktu,
  • znajomość marki,
  • umiejętności handlowe dealera,
  • zaawansowanie marketingowe,
  • sytuacja rynkowa branży,
  • lokalizacja i ilość sklepów, salonów sprzedaży,
  • szerokość asortymentu,
  • inne.

Wiele badań wskazuje, że najlepiej zarabiają dealerzy, którzy zdecydowali się na wiele salonów, umiejscowionych w dużych miastach i oferujący szeroki zakres usług. Sama sprzedaż samochodów nie jest tak opłacalna, jak jednoczesne prowadzenie serwisu, sprzedaży części i akcesoriów. Co także interesujące, salony dealerskie zarabiają duże kwoty na wynajmowaniu przestrzeni reklamowej czy oferując usługi budowlane. Spróbujmy jednak pochylić się nad liczbami.

Ile dealer zarabia na samochodzie?

Pensja dealera samochodowego to najczęściej suma dwóch kwot: podstawowej kwoty z tytułu o pracę oraz prowizje ze sprzedaży.

Często jest tak, że sama baza nie wydaje się na pierwszy rzut oka atrakcyjna. Jednak z czasem sprzedawca, szczególnie luksusowych marek, może liczyć na naprawdę pokaźne sumy prowizyjne, jak i dodatkowe profity w postaci wyjazdów służbowych, gadżetów od producenta czy zniżki na zakup auta.

Statystyki wskazują na pewną medianę. Średnio sprzedawca samochodów zarabia ok. 5000 zł brutto. Doświadczony i uzdolniony dealer pracujący w salonie może liczyć nawet na czterokrotnie większą kwotę miesięcznej pensji. Z kolei właściciel salonu sprzedaży, wspólnik lub udziałowiec mogą zarobić o wiele więcej.

Podsumowując, dla przeciętnego pracownika salonu aut używanych pensje na start mogą wydać się niskie. Warto więc wciąż się dokształcać, inwestować w szkolenia i wybierać sklepy oraz salony reprezentujące szeroko znane i lubiane czy luksusowe marki. Ważna jest również elastyczność i szybkie reagowanie na zmiany na rynku motoryzacyjnym.

Oceń ten artykuł

Ile zarabia dealer samochodowy?

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 1 ocen

Dodaj komentarz