Zgubiłem klucze od samochodu. Co robić?

Szacuje się, że jedna trzecia kierowców przynajmniej raz w życiu zgubiła kluczyki samochodowe. To doświadczenie ocenia się jako jedno z najmniej przyjemnych i najbardziej problematycznych. Co zrobić, gdy kluczyki wpadły... Czytaj dalej

16 listopada 2022
Artykuł z kategorii: Porady, Porady samochodowe

Szacuje się, że jedna trzecia kierowców przynajmniej raz w życiu zgubiła kluczyki samochodowe. To doświadczenie ocenia się jako jedno z najmniej przyjemnych i najbardziej problematycznych. Co zrobić, gdy kluczyki wpadły do studzienki lub jesteśmy pewni, że ktoś je ukradł?

Mała rzecz = wielki problem

Mogłoby się wydawać, że zgubienie kluczyka jest trudne, bo zawsze mamy go w ręce lub torbie, nie rozstajemy się z nim, przypinamy do niego inne klucze (od biura, piwnicy, domu). Jednak wystarczy chwila roztargnienia i niezdarność, by wywrócić cały dzień do góry nogami. Czasami zdarza się, że kluczyki zostają skradzione, dopiero wtedy zaczynają się prawdziwe kłopoty i wydatki.

fot. unsplash zgodnie z licencją

Znaczna różnica pomiędzy zgubieniem kluczyka, a jego kradzieżą

Zdecydowanie w najlepszym położeniu są kierowcy, którzy widzieli i wiedzą, że ich kluczyk przepadł na dobre – w studzience, rzece lub innym zbiorniku, z którego nie ma możliwości wyciągnięcia kluczyka. Nie muszą martwić się, że kluczyk wpadnie w niepowołane ręce i pomoże w kradzieży. W gorszej pozycji są kierowcy, których okradziono lub zgubili kluczyk na ulicy, w ten sposób, że postronna osoba mogła to widzieć. Kradzież kluczyka należy bezzwłocznie zgłosić na policję oraz swojemu ubezpieczycielowi (w przypadku polisy AC), by uniknąć późniejszych nieprzyjemności.

Kluczyk zapasowy ratuje całą sytuację

Kłopot jest mniejszy, jeśli zgubiliśmy tylko główny kluczyk, ale mamy pewność, że w domu czeka na nas zapasowy. W takim wypadku nie należy zwlekać z dorobieniem kolejnego kluczyka (nowego zapasowego). W lepszej pozycji są tutaj posiadacze starszych aut, gdzie kluczyk służył jedynie otworzeniu auta i jego uruchomieniu. Im nowsze auto, tym koszty dorobienia kluczyka będą większe.

Zgubienie jedynego kluczyka

Co zrobić w przypadku zgubienia jedynego kluczyka? Jeśli auto nie jest wyposażone w immobiliser można skontaktować się z polecanym zakładem ślusarskim, który podejmie się dorobienia kluczyka na podstawie budowy zamka. Drugi sposobem jest zgłoszenie się do Autoryzowanej Stacji Obsługi, która wyda nowy kluczyk, jednak trwa to dość długo i jest kosztowne.

Auto wyposażone w immobiliser zdecydowanie podnosi koszty wyrobienia nowego kluczyka. Najprostszą metodą jest zgłoszenie się do ASO, gdzie nowy kluczyk zostanie wyprodukowany zgodnie z parametrami potrzebnymi do uruchomienia konkretnego samochodu.

Dodatkowe wskazówki

Wybierając się samochodem na dłuższe wakacje, warto zabrać ze sobą kluczyk zapasowy. Przechowywanie go najlepiej powierzyć osobie, która ma torbę lub torebkę z kieszenią na zamek lub zostawić kluczyk w bagażu.

Oceń ten artykuł

Zgubiłem klucze od samochodu. Co robić?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie ocen

Dodaj komentarz