Jak usunąć naklejki z samochodu?

Wielu kierowców często zadaje sobie pytanie, jak poprawnie usunąć nalepki z karoserii bądź szyby swojego pojazdu. Nierzadko zdarza się, że np. po kupnie używanego auta jesteśmy zmuszeni do usunięcia niepotrzebnych... Czytaj dalej

26 kwietnia 2023
Artykuł z kategorii: Porady, Porady samochodowe

Wielu kierowców często zadaje sobie pytanie, jak poprawnie usunąć nalepki z karoserii bądź szyby swojego pojazdu. Nierzadko zdarza się, że np. po kupnie używanego auta jesteśmy zmuszeni do usunięcia niepotrzebnych pozostałości po poprzednim właścicielu. Dzięki niniejszemu poradnikowi poznasz bezpieczne oraz proste sposoby na pozbycie się zbędnych naklejek – zarówno z powierzchni karoserii, jak i szyby swojego auta. Przedstawimy Ci także szereg ciekawych porad, o których warto pamiętać w procesie usuwania nalepek. Zaczynamy!

Źródło: Unsplash na licencji

Jak usunąć naklejkę z szyby?

Bardzo często właściciele samochodów zastanawiają się, jak w szybki i efektywny sposób usunąć np. naklejkę rejestracyjną, winietę czy ozdobne stare naklejki z szyby auta. Usuwanie naklejki jest szczególnie ważne przed np. zabiegiem korekty lakieru. Proces zrywania naklejek może wydawać się sporym wyzywaniem, lecz w rzeczywistości jest on bardzo szybki i bezpieczny. Aby usunąć naklejkę z szyby potrzebne będą nam odpowiednie urządzenia. Pomogą one znacznie przyśpieszyć i ułatwić cały proces usuwania naklejek. Oto one:

  • zwykła suszarka bądź opalarka,
  • odpowiednio ostre gumowe, metalowe lub plastikowe narzędzie (sprawdzi się także karta bankomatowa)
  • płyn do szyb, quick detailer lub zwykła woda
  • środki chemiczne do usuwania kleju
  • pasta ścierna

Na początek należy podgrzać naklejkę do temperatury, w której klej pod spodem zacznie lekko popuszczać. Gdy zauważysz zmiany w zewnętrznej warstwie naklejki zrobionej z folii pod wpływem ciepła, możesz zabrać się za jej zdzieranie. Popsikaj nagrzaną naklejkę wybranym płynem, a następnie możesz ją delikatnie podważyć np. plastikowym ostrzem. Wystarczająco podgrzana naklejka nie powinna sprawiać żadnych problemów, przez co proces zrywania będzie można przeprowadzić prawdopodobnie nawet paznokciami. Proces podgrzewania i psikania możesz wykonywać na szybie wielokrotnie – pamiętaj, że do całkowitego usunięcia naklejki (szczególnie z numerem rejestracyjnym) będzie Ci potrzebny odpowiedni poślizg, dlatego nie wahaj się używać dużej ilości płynu. Pamiętaj także, że zbyt długie opalanie opalarką, która ogrzewa powietrze znacznie mocniej niż suszarka może prowadzić do pęknięcia szyby, dlatego staraj się opalać ją umiejętnie i z zachowaniem odpowiedniego dystansu. Po usunięciu naklejki, użyj środka do usuwania kleju i zacznij ścierać lepiące pozostałości z powierzchni szyby. Po całym procesie możesz umyć szybę lub i voilà – w ten sposób łatwo usuniesz zbędne nalepki z powierzchni swojego samochodu. Jak sam widzisz usuwanie naklejek z szyby auta jest banalnie proste.

Czym odkleić naklejki z samochodu?

Usuwanie naklejek z samochodu to proces, który wymaga odrobiny cierpliwości i staranności, szczególnie jeśli chcemy uniknąć uszkodzenia lakieru. Przed rozpoczęciem pracy, warto wiedzieć, że do tego zadania będziemy potrzebować niektórych narzędzi i produktów.

Pierwszym krokiem jest oczywiście próba fizycznego usunięcia naklejki. W skrajnym przypadku, jeśli naklejka jest bardzo stara lub bardzo mocno przylega, możemy użyć cienkiego, plastikowego skrobaka, aby delikatnie podważyć krawędzie. Uważajmy jednak, aby nie naciskać zbyt mocno, przeciwnym razie możemy uszkodzić lakier.

W miarę jak naklejka zaczyna się odchodzić, możemy użyć specjalnego rozpuszczalnika do usunięcia resztek kleju. Pamiętajmy, że przed użyciem rozpuszczalnika, należy zawsze przeczytać instrukcję obsługi i przeprowadzić test na niewielkim, niewidocznym obszarze samochodu. Chociaż większość rozpuszczalników jest bezpieczna dla lakieru, nawet zużycie niektórych produktów może prowadzić do zmiany koloru lub matowienia lakieru.

Po usunięciu resztek kleju, miejsce, z którego usunęliśmy naklejkę, należy dokładnie umyć i osuszyć. W zależności od stanu lakieru, możemy również zastosować niewielką ilość pasty polerskiej, aby przywrócić blask obszaru, z którego usunęliśmy naklejkę.

Usuwanie naklejek z samochodu nie jest trudne, ale wymaga ostrożności. Pamiętajmy, że zawsze lepiej jest poświęcić trochę więcej czasu na to zadanie, niż zaryzykować uszkodzenie lakieru. Jeżeli mamy wątpliwości, zawsze warto zasięgnąć porady profesjonalistów.

Jak usunąć naklejkę z lakieru?

Proces usuwania naklejki z lakieru jest nieco bardziej skomplikowany. Lakier, podobnie do kleju jest wrażliwy na ciepło. Należy zatem pamiętać, aby nie przegrzewać zbytnio zbędnej nalepki, ponieważ może to doprowadzić do niepożądanego usunięcia lakieru z karoserii. Przed rozpoczęciem podgrzewania możesz delikatnie spryskać naklejkę środkiem do pozbywania się kleju, aby klej stał się nieco wrażliwszy na ciepło. Następnie postępuj tak, jak w przypadku usuwania naklejki z szyby. Delikatnie podgrzej niechciany element, spryskaj go wybranym płynem i zacznij zrywać go powolnymi, lecz dokładnymi ruchami. Uwaga! Przy usuwaniu naklejki z auta nie powinno używać się metalowych ostrzy, ponieważ mogą one prowadzić do niechcianego zarysowania powierzchni lakieru. Korzystaj wyłącznie z gumowych lub plastikowych odpowiedników, które nie będą sprawiały lakierowi Twojego samochodu żadnego zagrożenia. Po zdarciu naklejki z auta umyj karoserię i wypoleruj ją pastą ścierną lub maszyną polerską. Jak sam widzisz, usuwanie naklejki z samochodu wcale nie musi być skomplikowane Z naszym sposobem żadna naklejka nie będzie Ci straszna.

Mamy nadzieję, że powyższe porady będą dla Ciebie użyteczne w procesie usuwania naklejek – zarówno z szyb, jak i karoserii Twojego samochodu. Powyżej przedstawione sposoby są sprawdzone i godne zaufania. Jeżeli wykonasz wszystkie czynności dokładnie tak, jak zostało to opisane w powyższym poradniku, to z pewnością uda Ci się sukcesywnie usunąć niepożądane naklejki z powierzchni Twojego samochodu raz na zawsze! Powodzenia!

Oceń ten artykuł

Jak usunąć naklejki z samochodu?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz