Co lepsze leasing czy wynajem długoterminowy?

Forum dyskusyjne › Kategoria: Dyskusje › Co lepsze leasing czy wynajem długoterminowy? 0 Dobre Słabe Remigiusz asked 1 rok ago Zastanawiam się, czy nie lepszą opcją o leasingu samochodu jest... Czytaj dalej

17 marca 2023
Artykuł z kategorii:
Forum dyskusyjneKategoria: DyskusjeCo lepsze leasing czy wynajem długoterminowy?
Remigiusz asked 1 rok ago
Zastanawiam się, czy nie lepszą opcją o leasingu samochodu jest właśnie wypożyczalnia samochodów. Mieszkam w Gdańsku, ale często bywam też w Warszawie, więc miałem okazję sprawdzić sporo wypożyczalni i wychodzi na to, że cenowo jest lepiej niż w banku albo u prywatnego leasingodawcy. Możliwe to? Oczywiście mówię o wynajmie długoterminowym, a nie wypożyczaniu samochodu na wypad za miasto na weekend. Będę wdzięczny za merytoryczne co do korzyści podatkowych. Pozdrawiam, Remigiusz_1975.
3 odpowiedzi
niezalogowany answered 1 rok ago
Wiesz, różnica między leasingiem jest taka, że w leasingu masz możliwość późniejszego wykupu przedmiotu umowy, czytaj - samochodu, który był ci de facto wydzierżawiany. W przypadku wypożyczalni i wynajmu długoterminowego, nie masz takiej możliwości. Odpowiedź jest zatem bardzo prosta - jeśli przewidujesz zakup samochodu po kilku latach i wpisanie jego wartości w majątek firmy, aby prowadzić odpisy amortyzacyjne, to leasing operacyjny jest zdecydowanie dla ciebie. Ale jeśli nieszczególnie się tym interesujesz, to chyba lepiej wyjdziesz na ten drugiej opcji finansowania. A jeśli chodzi o korzyści z tytułu możliwości odliczenia podatku VAT czy też podatku dochodowego, to nie mam jakichś szczególnych doświadczeń, ale przypuszczam, że będzie bardzo podobnie bo i to i to jest wynajem.
niezalogowany answered 1 rok ago
Generalnie wypożyczalnie samochodów wychodzą fajnie, bo kwestią eksploatacji i serwisowania martwi się w tym przypadku nie osoba, która dzierżawi auto (przedsiębiorca), tylko sama firma, jaka takiego pojazdu użycza. Oczywiście wynajem długoterminowy jest wobec tego nieco droższą opcją niż leasing samochodu, do właściciel musi liczyć się z dodatkowymi kosztami i formalnie - rata płatności będzie jednak wyższa. No ale coś za coś - przynajmniej jak trafi ci się jakieś awaryjne auto to nie martwisz się kosztami bieżącego serwisowania w ASO, tylko odstawiasz je i cześć. Oczywiście wiele zależy też od samej wypożyczalni, bo ja miałem do czynienia z jedną wypożyczalnią w Warszawie i był ciągły problem w kontakcie z właścicielem.
niezalogowany answered 1 rok ago
Jeśli chodzi o wypożyczalnie samochodów, to koszty są rzeczywiście niższe, ale to też dużo zależy od miasta, bo z tego co ja się orientuję, to Warszawa, Kraków, Białystok itd. to są raczej wysokie ceny. Taniej jest w Poznaniu, Zakopanem, Wrocławiu i generalnie na całym Śląsku. Pozdrawiam, Tomek.
Oceń ten artykuł

Co lepsze leasing czy wynajem długoterminowy?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie ocen