Jak usunąć małe ogniska rdzy?

Korozja karoserii to największa zmora każdego kierowcy. Brak regularnej konserwacji, ekspozycja na wilgoć czy niekorzystne warunki atmosferyczne to główne powody powstawania ognisk rdzy na karoseriach naszych aut. Z niewielką korozją... Czytaj dalej

28 kwietnia 2023
Artykuł z kategorii: Porady, Porady samochodowe

Korozja karoserii to największa zmora każdego kierowcy. Brak regularnej konserwacji, ekspozycja na wilgoć czy niekorzystne warunki atmosferyczne to główne powody powstawania ognisk rdzy na karoseriach naszych aut. Z niewielką korozją można jednak walczyć i zapobiegać jej prostymi metodami. Usuwanie rdzy nie jest niemożliwe! Aby poznać prosty sposób zwalczania korozji na powierzchni swojej karoserii, koniecznie zapoznaj się z treścią niniejszego poradnika.

Źródło: Unsplash zgodnie z licencją

Rdza na karoserii

Szybko rozprzestrzeniająca się korozja może bardzo niekorzystnie wpływać na stan naszego samochodu. Gdy rdza dostanie się zbyt głęboko i zacznie infekować elementy zawieszenia, to prawie w każdym przypadku naprawa będzie nieopłacalna. Ponadto, nadmierna korozja prowadzi do osłabienia struktury metalowej karoserii, co może bezpośrednio przełożyć się na niekorzystne uszkodzenia grożące bezpieczeństwu kierowcy i pasażerów. Co więcej, jak wszyscy dobrze wiemy, rdza na karoserii wygląda zwyczajnie nieestetycznie i zaburza wizualny odbiór pojazdu. Lakier nadwozia poryty korozją przyprawia każdego kierowcę o dreszcze. Z niechcianymi wysypkami rdzy nawet najpiękniejszy samochód zaczyna wyglądać bardzo niekorzystnie. Szybko postępująca korozja zazwyczaj wiąże się z kosztownymi zabiegami, które wymagają dużo czasu i pracy. Dlatego ważne jest, aby regularnie konserwować swoje auto i reagować nawet na najmniejszą korozję. Naprawa pordzewiałego auta bardzo często może okazać się bardzo kosztowna lub zwyczajnie nieopłacalna.

Rdza powstaje na skutek procesu korozji, czyli reakcji metalu z wodą i tlenem z powietrza. Jeżeli na Twoim samochodzie pojawiły się ewentualne wykwity korozji, to jest to wynik elektrochemicznego oddziaływania metalu z substancjami z otoczenia, co prowadzi do bezpośredniego rozpuszczenia i zniszczenia powierzchni metalowej. Ogromny wpływ na rozwój rdzy ma szczelność nadwozia i drożność kanałów odpływowych. Gdy te zostaną zatkane, to możemy być pewni, że woda będzie zatrzymywać się we wnękach naszego samochodu, np. wewnątrz drzwi co bezpośrednio wpłynie na stan lakieru auta. Warto jest tę informację zapamiętać i zatrzymać przyszłe uszkodzenia na lakierze.

Rdza najczęściej atakuje przede wszystkim progi, nadkola obrzeża nadkoli, błotniki dolne części drzwi oraz maskę silnika. Bardzo często zdarza się, że ogniska korozji pojawiają się także pod ochronnymi listwami auta. Nawet najmniejsze rdzawe uszkodzenie powierzchni samochodu bardzo szybko rozprzestrzeni się pod wpływem wody, błota, brudu, kurzu czy soli drogowej. Aby zapobiegać pojawieniu się korozji, należy regularnie dbać o swoje auto – myjąc i woskując je.

Jak usunąć ogniska rdzy z karoserii?

Usuwanie rdzy z powierzchni lakieru jest trudne, lecz nie niemożliwe. Stan karoserii Twojego auta Ci nie odpowiada? Nie wiesz jak usunąć ogniska rdzy z samochodu? My Ci w tym pomożemy. Aby usunąć rdzę będziesz potrzebował:

  • papieru ściernego (papier ścierny o małej lub i średniej gradacji)
  • płynny zmywacz do rdzy
  • taśmy klejącej
  • pędzelka
  • opakowania szpachli samochodowej
  • małej szpachelki (najlepiej z tworzywa sztucznego)
  • lakieru w odpowiednim kolorze
  • preparatu odtłuszczającego
  • sprayu przeciw korozji

Aby usunąć rdzę z samochodu, weź taśmę klejącą i oddziel nią obszar ogniska korozji od zdrowego lakieru. Następnie złap za pędzelek i posmaruj zardzewiałą powierzchnię rdzy specjalnym zmywaczem, którego działanie polega na wsiąknięciu w głąb korozji i wytępieniu jej. Na rynku dostępne są również płyny w sprayu, jak i w zwyczajnej butli. Te drugie lepiej sprawdzą się przy dużych ogniskach rdzy. Gdy to zrobisz, zacznij mechanicznie szlifować zardzewiałą karoserię papierem ściernym, aż do momentu ujrzenia zdrowej blachy. Pamiętaj, aby manewr szlifowania nie wykraczał zbytnio poza rdzę, ponieważ może to doprowadzić do niepożądanego zarysowania lakieru. Przed rozpoczęciem usuwania rdzy z z samochodu możesz nawet nałożyć na niezainfekowane okolice ogniska taśmą średniej grubości. Gdy na powierzchni lakieru pojawią się niepożądane wgłębienia czy ubytki, skorzystaj z opakowania szpachli samochodowej, którą w łatwy sposób rozprowadzisz cienkimi warstwami za pomocą małej szpachelki. Następnie ponowie zeszlifuj wszystko jeszcze raz papierem ściernym i gotowe. W ten sposób pozbyłeś się rdzy ze swojego samochodu. Jak widzisz, aby usunąć rdzę z samochodu nie będzie Ci potrzebna żadna specjalistyczna wiedza bądź umiejętności. Do zapobiegnięcia kiełkowania rdzy wystarczą chęci, specyfiki i wprawa w posługiwaniu się papierem ściernym.

Gdy zakończysz usuwanie rdzy z samochodu oraz wyrównasz powierzchnię, to przyszła pora na malowanie karoserii. Powierzchnię pojazdu możesz pomalować osobiście lub u lakiernika. Poniżej przedstawiamy dokładny proces lakierowania samochodu, który z pewnością pomoże Ci trochę zaoszczędzić. Wielu kierowców zastanawia się, w jaki sposób odnaleźć kolor swojego lakieru. Aby znaleźć dokładny kod koloru swojego samochodu można wejść na specjalne strony internetowe, które posiadają katalogi części do aut producenta, oraz podać tam numer VIN swojego auta. Drugim sposobem jest odnalezienie tabliczki znamionowej w swoim samochodzie, gdzie znajdują się informacje dotyczące właśnie m.in. koloru lakieru. Przed rozpoczęciem lakierowania odtłuszcz oczyszczoną blachę. Do odtłuszczenia przyda Ci się preparat odtłuszczający. Proces odtłuszczania możesz przeprowadzić także benzyną ekstrakcyjną a następnie zabezpiecz ją przed rdzą specjalnym podkładem w sprayu. Gdy to uczynisz, to możesz zabrać się za malowanie. Złap za lakier właściwy i pokryj okolice zdrowego lakieru taśmą i zacznij powoli malować gołą blachę. Nakładaj lakier bardzo cienkimi warstwami, a następnie poczekaj, aż wyschnie.

Powyżej przedstawiliśmy bardzo prosty i praktyczny sposób na, jak usunąć rdzę za pomocą zestawu naprawczego ze swojego auta. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu naszego poradnika usuwanie korozji nie będzie stanowiło dla Ciebie już dłużej żadnego problemu, a powierzchnia Twojego samochodu stanie się piękna i błyszcząca jak w latach młodości. Powodzenia!

Oceń ten artykuł

Jak usunąć małe ogniska rdzy?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz