Jak ruszać pod górkę?

Ruszanie pod górkę stanowi nie lada wyzywanie dla wielu początkujących kierowców. Duża ilość kursantów nadmiernie stresuje się nadejściem momentu ruszania pod górkę na egzaminie - zupełnie niepotrzebnie! Jeżeli dopiero uczysz... Czytaj dalej

28 kwietnia 2023
Artykuł z kategorii: Porady, Porady samochodowe

Ruszanie pod górkę stanowi nie lada wyzywanie dla wielu początkujących kierowców. Duża ilość kursantów nadmiernie stresuje się nadejściem momentu ruszania pod górkę na egzaminie – zupełnie niepotrzebnie! Jeżeli dopiero uczysz się jeździć samochodem i chcesz poznać proste techniki na ruszanie na wzniesieniu, to koniecznie zapoznaj się z treścią niniejszego poradnika. W poniższym tekście dokładnie wytłumaczymy Ci, jak powinien wyglądać odpowiednio wykonany manewr ruszania pod górkę.

Źródło: Unsplash zgodnie z licencją

Ruszanie pod górkę

Jedną z najczęstszych przyczyn niezaliczenia egzaminu na prawo jazdy jest część zawierająca ruszanie na wzniesieniu. Nie możemy więc dziwić się, że duża ilość kursantów obawia się tej czynności na swoim egzaminie. Odpowiednia technika ruszania pod górkę będzie bardzo potrzebna w codziennym poruszaniu się autem, jako iż jest to stały element jazdy, który po prostu trzeba sobie bardzo dokładnie wyćwiczyć. Na drogach nierzadko zdarzają się wypadki, w których to na wzniesieniu cofające auto uderza w pojazd za sobą. Dlatego tak bardzo ważne jest, aby potrafić płynnie ruszyć samochodem przy dużym wzniesieniu. Ruszając pojazdem pod górkę, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na odpowiednią kolejność wykonywania czynności. Odpowiednie opanowanie kolejności używania ręcznego hamulca, pedału gazu i sprzęgła jest kluczowym elementem sukcesywnego ruszenia na wzniesieniu. W tym procesie bardzo ważne będą chęci i nabranie odrobiny wprawy. Ruszanie na wzniesieniu wymaga naprawdę nieskomplikowanych czynności, których nauczyć się jest w stanie każdy. W dalszej części poradnika przedstawimy dokładnie opisany proces, który pozwoli Ci nauczyć się wjeżdżania pod górkę niczym profesjonalista!

Jak ruszyć na wzniesieniu?

Twoimi głównymi przyjaciółmi podczas „wspinaczki” pod górkę będą: hamulec ręczny, pedał sprzęgła oraz pedał gazu. Poniżej przedstawiamy szczegółową kolejność, której zastosowanie pozwoli Ci powoli ruszyć pod górkę:

  1. Gdy nasz samochód jest uruchomiony, znajduje się już na wzniesieniu i posiada zaciągnięty „ręczny”, to należy wcisnąć do końca sprzęgło i spokojnie wrzucić pierwszy bieg.
  2. Gdy mamy już wrzucony pierwszy bieg i nadal trzymamy zaciągnięty pedał sprzęgła, pociągamy za „ręczny”. Stojąc na ręcznym hamulcu, warto już w tym momencie zacząć manewrować jego przyciskiem i wcisnąć go do środka, nadal nie opuszczając dźwigni do dołu.
  3. Czas próbować ruszania. Bardzo powoli zaczynamy powoli popuszczać pedał sprzęgła, a następnie dodajemy gazu, tak, jak przy normalnym ruszaniu. Należy pamiętać, aby robić to jak najbardziej płynnie – gwałtowne ruchy niestety nam nie pomogą.
  4. Gdy czujemy, że silnik pracuje pod obciążeniem, a maska pojazdu powoli unosi się do góry, zwalniamy hamulec ręczny i płynnie puszczamy sprzęgło, subtelnie dodając gazu.
  5. Po opuszczeniu sprzęgła i hamulca ręcznego spokojnie dodajemy gazu i jedziemy dalej.

Wykonanie tych czynności w odpowiedniej kolejności na placu manewrowym z pewnością pomoże Ci przejść przez tę część egzaminu. Ruszanie za pomocą użycia hamulca ręcznego okaże się także praktyczne podczas postoju na światłach, również na płaskiej drodze. Należy pamiętać, że ruszyć pod górkę można także bez użycia hamulca ręcznego i wspomagać się jedynie klasycznym hamulcem postojowym (nożnym). Ta metoda wymaga jednak nieco więcej wprawy i zdaje się być mniej komfortowa.

W powyższym artykule przedstawiliśmy Ci dokładny proces wjeżdżania samochodem pod górkę używając hamulca ręcznego. Pamiętaj, że dodanie gazu, zwolnienie blokady oraz manewrowanie sprzęgłem powinno odbywać się płynnie i subtelnie, a z pewnością osiągniesz zamierzone rezultaty. Życzymy powodzenia!

Oceń ten artykuł

Jak ruszać pod górkę?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz