Jak przewozić psa w samochodzie?
Wielu z nas, myśląc o wycieczce samochodowej, często zastanawia się w jaki sposób bezpiecznie i legalnie zabrać swojego pupila w daleką podróż. Jak przewozić psa w samochodzie? Zdania na temat... Czytaj dalej
Wielu z nas, myśląc o wycieczce samochodowej, często zastanawia się w jaki sposób bezpiecznie i legalnie zabrać swojego pupila w daleką podróż. Jak przewozić psa w samochodzie? Zdania na temat prawidłowego przewożenia psów autem są podzielone i nie do końca uregulowane prawnie. W niniejszym artykule przedstawiamy szereg porad, które z pewnością pomogą Ci w bezpieczny i komfortowy sposób przewozić swojego pupila samochodem.

Pies w samochodzie – przepisy
Przepisy prawne o ruchu drogowym w Polsce nie zawierają konkretnych regulacji dotyczących przewożenia zwierząt w pojazdach samochodowych. Jedyną wskazówką, którą możemy się kierować, jest artykuł ustawy o ochronie zwierząt, który stanowi, że w sprawach nieuregulowanych w kontekście przewozu zwierząt stosuje się regulacje dotyczące przewożenia ładunku. Oznacza to więc tyle, że nasz pupil nie powinien utrudniać nam kierowania samochodem oraz powinien być zabezpieczony przed zmianą położenia. Warto również wspomnieć, że inny artykuł tej samej ustawy stanowi o tym, że transport zwierząt powodujący ich nadmierny stres i zbędne cierpienie jest przestępstwem. Przewożąc psa w niewłaściwy sposób możesz zatem narazić się na odpowiedzialność karną. Aby poprawnie i bezpiecznie przewozić psa autem, będziemy musieli sprawić, aby nasz pies czuł się komfortowo, nie przemieszczał się oraz nie przeszkadzał kierowcy podczas jazdy. Jak to uczynić? Poniżej przedstawiamy szereg porad, które z pewnością pomogą Ci tego dokonać.
Jak przewozić psa w aucie?
Zastanawiasz się jak przewozić psa w samochodzie? Zanim wyruszysz w wyczekiwaną podróż ze swoim psiakiem, powinieneś uprzednio zadbać o jego komfort i odpowiednie oswojenie z pojazdem. Podczas przewozu psa powinniśmy być absolutnie pewni, że będzie to dla niego Bardzo ważne jest, aby przed wyruszeniem w daleką drogę przyzwyczaić psa do auta. Na początku zaznajom psa z wnętrzem samochodu i pokaż mu, że jest to bezpieczne i nieszkodliwe miejsce. Zachęcaj go do wejścia do środka np. stosując metodę na pokarm. Następnie spróbuj przewożenia psa na krótkich dystansach. Włącz silnik i powoli jeździj z czworonogiem np. na podwórku. Przed wyruszeniem w daleką wycieczkę powinniśmy zadbać, aby pies uprzednio oswoił się ze specyficznymi dla niego dźwiękami pojazdu. Spróbuj stopniowo zwiększać dystans pokonywany z psiakiem i wyrusz w długą trasę tylko wtedy, gdy będziesz pewien, że pies nie odczuwa nadmiernego stresu i dyskomfortu. Weź również pod uwagę to, że Twój pupil może mieć chorobę lokomocyjną, co sprawia, że transport psa może okazać się lekkim utrudnieniem. W przypadku tej choroby nie należy karmić psa zbytnio przed podróżą oraz zachować stałe, jednostajne tempo jazdy unikając gwałtownego przyspieszania i hamowania.
Jak przewozić psa w samochodzie? Przewożenie psa wcale nie jest aż tak skomplikowane! Zabezpieczając psa w pojeździe, powinniśmy przede wszystkim zadbać o jego statyczne położenie. Nie możemy dopuścić do tego, aby nasz pies energicznie przeskakiwał pomiędzy miejscami dla pasażerów, ponieważ może doprowadzić to do niebezpiecznego rozproszenia kierowcy. Twój pupil nie powinien w żaden sposób utrudniać kierowania pojazdem. Nieuważny kierowca, jak doskonale wiadomo, zawsze stanowi duże zagrożenie w ruchu drogowym. Zachowaj zatem zdrowy rozsądek i zadbaj o to, aby pies w jadącym samochodzie nie utrudniał kierowania pojazdem.
Najlepiej byłoby, gdyby podczas podróży samochodem pies był umiejscowiony statycznie na tylnej kanapie, co wpłynęłoby pozytywnie na jego bezpieczeństwo oraz komfort. Pies na tylnym siedzeniu nie będzie także w żaden sposób ograniczał widoczności drogi, co jest szczególnie istotne podczas bezpiecznego i odpowiedzialnego używania pojazdu. W przypadku małych psów można skorzystać ze specjalnych pasów lub wygodnych transporterów dopasowanych do wielkości czworonoga, które nie tylko przymocują zwierzaka do stałego miejsca, ale także zapewnią mu odrobinę swobody. W przypadku dużych mniejszych psów i dużych psów dobrze sprawdzi się także specjalna krótka smycz, która nie będzie uciskała naszego psiaka, lecz skutecznie zapobiegnie jego przemieszczaniu się po siedzeniu. Chcąc przewozić dużego psa także możemy skorzystać ze specjalnie dopasowanych pasów bezpieczeństwa. To w jaki sposób przewozić będziemy dusze psy będzie także zależało od rodzaju samochodu. W samochodach, w których przestrzeń bagażnika jest połączona z kabiną nadwozia, czyli m.in. w SUV-ach lub bagażniku samochodu typu kombi, możemy pomyśleć o klatce w kufrze pojazdu odpowiednio dostosowanej do rozmiarów psa. Dorosły pies z pewnością będzie sobie cenił swobodę i dużą ilość miejsca. W dużej klatce psiak będzie mógł się swobodnie przemieszczać i Klatka sprawdzi się oczywiście także dla średniego i małego psiaka. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów specjalnych klatek, przez co z pewnością znajdziesz model odpowiednio dopasowany do rozmiarów Twojego pupila i bagażnika.
Podczas przewozu psów bardzo ważne jest zadbanie o statyczne położenie psa w samochodzie. Może okazać się to szczególnie przydatne podczas wypadku lub gwałtownego hamowania, kiedy to bezpieczeństwo naszego psiego pasażera jest bezpośrednio zagrożone. Staraj się także unikać gwałtownych przyspieszeń, przez które może czuć się nieco bardziej zagrożony.
Pamiętaj, że przewożąc psa w samochodzie podczas długich wycieczek powinieneś zadbać o odpowiednią temperaturę w pojeździe, aby Twój psiak nie odczuwał zbędnego stresu związanego z np. zbyt dużym nagrzaniem. Staraj się także nie zostawiać psa samego (szczególnie w nagrzanym samochodzie) oraz pamiętaj o regularnych przerwach w jeździe, które pozwolą Twojemu zwierzakowi rozprostować się i załatwić potrzeby fizjologiczne. Bardzo długi czas podróży może niekorzystnie wpływać na samopoczucie psiaka, przez co regularne przerwy są jak najbardziej wskazane. Tak jak wyżej wspomnieliśmy, za niewłaściwe przewożenie psa w samochodzie może grozić odpowiedzialność karna – nawet ograniczenie wolności. Dlatego właśnie koniecznie zwracaj uwagę na komfort przewozu swoich zwierzaków i bądź wyczulony na ich zbędne cierpienie.
W trakcie podróży przydatne mogą również okazać się dodatkowe akcesoria, takie jak np. ochrona przeciwsłoneczna (która np. zasłoni tylną szybę), gumowe zabezpieczenia klatki, szelki czy zabawki, które bezpośrednio wpłyną na komfort pupila. Postaw na wygodę przewożenia psa i zapewnij mu to, co z pewnością polepszy jego komfort i samooczucie.
Powyżej przedstawiliśmy szereg przydatnych porad, które z pewnością wpłyną pozytywnie na komfort i bezpieczeństwo jazdy samochodem z Twoim czworonogim przyjacielem. Po przeczytaniu powyższego poradnika już wiesz, jak w poprawny sposób przewozić psa w samochodzie. Jak sam widzisz, przewożenie zwierząt wcale nie jest aż tak bardzo skomplikowane. Pamiętaj o oswojeniu psa z pojazdem, a następnie zadbaj o jego wygodę i bezpieczeństwo. Pamiętaj, że komfort Twojego pupila jest najważniejszy. Podróżowanie z psem może być proste i bardzo przyjemne – szczególnie gdy pies również jest fanem motoryzacji i niezapomnianych, długich wycieczek. Miłego podróżowania!
Jak przewozić psa w samochodzie?