Jak przewozić psa w samochodzie?

Wielu z nas, myśląc o wycieczce samochodowej, często zastanawia się w jaki sposób bezpiecznie i legalnie zabrać swojego pupila w daleką podróż. Jak przewozić pupila w samochodzie? Zdania na temat... Czytaj dalej

26 kwietnia 2023
Artykuł z kategorii: Porady, Porady samochodowe

Wielu z nas, myśląc o wycieczce samochodowej, często zastanawia się w jaki sposób bezpiecznie i legalnie zabrać swojego pupila w daleką podróż. Jak przewozić pupila w samochodzie? Zdania na temat prawidłowego przewożenia psów autem są podzielone i nie do końca uregulowane prawnie. W niniejszym artykule przedstawiamy szereg porad, które z pewnością pomogą Ci w bezpieczny i komfortowy sposób przewozić swojego pupila samochodem.

Źródło: Unsplash zgodnie z licencją

Pies w samochodzie – przepisy

Przepisy prawne o ruchu drogowym w Polsce nie zawierają konkretnych regulacji dotyczących przewożenia zwierząt w pojazdach samochodowych. Jedyną wskazówką, którą możemy się kierować, jest artykuł ustawy o ochronie zwierząt, który stanowi, że w sprawach nieuregulowanych w kontekście przewozu zwierząt stosuje się regulacje dotyczące przewożenia ładunku. Oznacza to więc tyle, że nasz pupil nie powinien utrudniać nam kierowania samochodem oraz powinien być zabezpieczony przed zmianą położenia. Warto również wspomnieć, że inny artykuł tej samej ustawy stanowi o tym, że transport zwierząt powodujący ich nadmierny stres i zbędne cierpienie jest przestępstwem. Przewożąc psa w niewłaściwy sposób możesz zatem narazić się na odpowiedzialność karną. Aby poprawnie i bezpiecznie przewozić psa autem, będziemy musieli sprawić, aby nasz pies czuł się komfortowo, nie przemieszczał się oraz nie przeszkadzał kierowcy podczas jazdy. Jak to uczynić? Poniżej przedstawiamy szereg porad, które z pewnością pomogą Ci tego dokonać.

Jak przewozić psa w aucie?

Zanim wyruszysz w wyczekiwaną podróż ze swoim psiakiem, powinieneś uprzednio zadbać o jego komfort i odpowiednie oswojenie z pojazdem. Podczas przewozu psa powinniśmy być absolutnie pewni, że będzie to dla niego Bardzo ważne jest, aby przed wyruszeniem w daleką drogę przyzwyczaić psa do auta. Na początku zaznajom psa z wnętrzem samochodu i pokaż mu, że jest to bezpieczne i nieszkodliwe miejsce. Zachęcaj go do wejścia do środka np. stosując metodę na pokarm. Następnie spróbuj przewożenia psa na krótkich dystansach. Włącz silnik i powoli jeździj z czworonogiem np. na podwórku. Przed wyruszeniem w daleką wycieczkę powinniśmy zadbać, aby pies uprzednio oswoił się ze specyficznymi dla niego dźwiękami pojazdu. Spróbuj stopniowo zwiększać dystans pokonywany z psiakiem i wyrusz w długą trasę tylko wtedy, gdy będziesz pewien, że pies nie odczuwa nadmiernego stresu i dyskomfortu. Weź również pod uwagę to, że Twój pupil może mieć chorobę lokomocyjną, co sprawia, że transport psa może okazać się lekkim utrudnieniem. W przypadku tej choroby nie należy karmić psa zbytnio przed podróżą oraz zachować stałe, jednostajne tempo jazdy unikając gwałtownego przyspieszania i hamowania.

Przewożenie zwierząt wcale nie jest aż tak skomplikowane! Zabezpieczając psa w pojeździe, powinniśmy przede wszystkim zadbać o jego statyczne położenie. Nie możemy dopuścić do tego, aby nasz pies energicznie przeskakiwał pomiędzy miejscami dla pasażerów, ponieważ może doprowadzić to do niebezpiecznego rozproszenia kierowcy. Twój pupil nie powinien w żaden sposób utrudniać kierowania pojazdem. Nieuważny kierowca, jak doskonale wiadomo, zawsze stanowi duże zagrożenie w ruchu drogowym. Zachowaj zatem zdrowy rozsądek i zadbaj o to, aby pies w jadącym samochodzie nie utrudniał kierowania pojazdem. Nie powinien móc się swobodnie przemieszczać po pojeździe i wchodzić na kolana kierowcy. Dobrym do tego wyjściem jest umieszczenie psa w odpowiedniej klatce w czasie jazdy. Są to klatki metalowe z odpowiednim przepływem powietrza i specjalnymi pasami. Dzięki temu pies nie ma prawa zostać zgnieciony w trakcie kolizji.

Jak przewozić małego psa w aucie?

Najlepiej byłoby, gdyby podczas podróży samochodem pies był umiejscowiony statycznie na tylnej kanapie, co wpłynęłoby pozytywnie na jego bezpieczeństwo oraz komfort. Pies na tylnym siedzeniu nie będzie także w żaden sposób ograniczał widoczności drogi, co jest szczególnie istotne podczas bezpiecznego i odpowiedzialnego używania pojazdu. W przypadku małych psów można skorzystać ze specjalnych pasów lub wygodnych transporterów dopasowanych do wielkości czworonoga, które nie tylko przymocują zwierzaka do stałego miejsca, ale także zapewnią mu odrobinę swobody. W przypadku mniejszych psów i dużych psów dobrze sprawdzi się także specjalna krótka smycz, która nie będzie uciskała naszego psiaka, lecz skutecznie zapobiegnie jego przemieszczaniu się po siedzeniu. Chcąc przewozić dużego psa także możemy skorzystać ze specjalnie dopasowanych pasów bezpieczeństwa. To w jaki sposób przewozić będziemy dusze psy będzie także zależało od rodzaju samochodu. W samochodach, w których przestrzeń bagażnika jest połączona z kabiną nadwozia, czyli m.in. w SUV-ach lub bagażniku samochodu typu kombi, możemy pomyśleć o klatce w kufrze pojazdu odpowiednio dostosowanej do rozmiarów psa. Dorosły pies z pewnością będzie sobie cenił swobodę i dużą ilość miejsca. W dużej klatce psiak będzie mógł się swobodnie przemieszczać i Klatka sprawdzi się oczywiście także dla średniego i małego psiaka. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów specjalnych klatek, przez co z pewnością znajdziesz model odpowiednio dopasowany do rozmiarów Twojego pupila i bagażnika.

Podczas przewozu psów bardzo ważne jest zadbanie o statyczne położenie psa w samochodzie. Może okazać się to szczególnie przydatne podczas wypadku lub gwałtownego hamowania, kiedy to bezpieczeństwo naszego psiego pasażera jest bezpośrednio zagrożone. Staraj się także unikać gwałtownych przyspieszeń, przez które może czuć się nieco bardziej zagrożony.

Pamiętaj, że przewożąc psa w samochodzie podczas długich wycieczek powinieneś zadbać o odpowiednią temperaturę w pojeździe, aby Twój psiak nie odczuwał zbędnego stresu związanego z np. zbyt dużym nagrzaniem. Staraj się także nie zostawiać psa samego (szczególnie w nagrzanym samochodzie) oraz pamiętaj o regularnych przerwach w jeździe, które pozwolą Twojemu zwierzakowi rozprostować się i załatwić potrzeby fizjologiczne. Bardzo długi czas podróży może niekorzystnie wpływać na samopoczucie psiaka, przez co regularne przerwy są jak najbardziej wskazane. Tak jak wyżej wspomnieliśmy, za niewłaściwe przewożenie psa w samochodzie może grozić odpowiedzialność karna – nawet ograniczenie wolności. Dlatego właśnie koniecznie zwracaj uwagę na komfort przewozu swoich zwierzaków.

W trakcie podróży przydatne mogą również okazać się dodatkowe akcesoria, takie jak np. ochrona przeciwsłoneczna (która np. zasłoni tylną szybę), gumowe zabezpieczenia klatki, szelki czy zabawki, które bezpośrednio wpłyną na komfort pupila. Postaw na wygodę przewożenia psa i zapewnij mu to, co z pewnością polepszy jego komfort i samopoczucie.

Czy można przewozić psa na przednim siedzeniu?

Choć idea, jaką jest przewożenie psa na przednim siedzeniu może wydawać się atrakcyjna, należy pamiętać, że może doprowadzić do momentu, który będzie zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w samochodzie. Chodzi tu o sytuacje, w których podczas nagłego hamowania pies wypadnie z siedzenia lub może być przyczyną innej niebezpiecznej sytuacji.

Na uwagę zasługuje fakt, że nawet średnie psy mogą stanowić ryzyko, jeśli nie są prawidłowo zabezpieczone. Prawo o ochronie zwierząt mówi o konieczności zapewnienia zwierzęciu bezpiecznego transportu. W praktyce oznacza to, że psy powinny być przewożone na tylnej kanapie samochodu lub w przestrzeni bagażowej w przypadku pojazdów jak samochody typu kombi. Zgodnie z powyższym, najlepszym miejscem do przewożenia psa jest tylne siedzenie lub przestrzeń bagażowa. Poniżej znajduje się kilka wskazówek, jak to zrobić bezpiecznie:

  • Użyj specjalnych pasów bezpieczeństwa dla psów. Są one dostępne w różnych rozmiarach i można je dostosować do wielkości psa, czy to mały pies, średni pies czy duży pies.
  • Zabezpiecz psa na krótkiej smyczy. Dzięki temu pies nie będzie miał możliwości poruszania się po samochodzie. W przypadku większych psów lub dużych ras, zwróć uwagę na ulokowanie ich w bagażniku auta. Powinny być one odpowiednio zabezpieczone, aby pies nie mógł wypaść podczas jazdy. Pozwoli to utrzymać dużego psa w spokoju, aby nie przemieszczał się po siedzeniach i nie był niespokojny.
  • Warto również pamiętać, że nawet starszy pies potrzebuje świeżego powietrza podczas podróży samochodem. Dlatego warto regularnie robić przerwy, aby pies mógł rozprostować kości i zrelaksować się. Nie narażajmy go na niepotrzebne cierpienie i siedzenie długo w jednej pozycji. Przede wszystkim powinniśmy im umożliwić oddawanie potrzeb fizjologicznych co jakiś czas.

Pamiętajmy, że przewożenie czworonoga w złych warunkach może skutkować kara grzywny. Podczas jazdy pies powinien być bezpiecznie ulokowany w specjalnym kojcu lub zabezpieczony pasami bezpieczeństwa, aby nie uderzał np. w boki bagażnika. Małe psy lub średnie najlepiej przewozić na tylnej kanapie.

Przewożenie psa, niezależnie czy mówimy o rozmiarze średniego psa czy dużym psie, w aucie wiąże się z pewnymi wyzwaniami. Choć wygodnie mogłoby się wydawać, że umieszczenie psa na przodzie auta jest dobrym pomysłem, tymczasem okazuje się, że może to przynieść więcej problemów, niż korzyści.

Z jednej strony, swobodne poruszanie się psa w pojeździe, zwłaszcza dużego psa, może być niebezpieczne dla niego samego i innych pasażerów. Może to przeszkadzać uwadze kierowcy i w gwałtownym hamowaniu może stanowić realne zagrożenie. Z drugiej strony, psy, szczególnie duże psy lub większe psy, mogą odczuwać niepotrzebny stres związany z pozbawieniem wolności w ciasnej przestrzeni przodu auta. Miej na uwadze ich zbędne cierpienie.

Smakołyki pozwolą budować pozytywne skojarzenia z autem i podrożą, dlatego powinny być nieodzownym elementem jeżdżenia z psim przyjacielem. Można go również posadzić z ulubionym kocem, od razu będzie mu przyjemniej! Najlepiej nie podawać psu od razu przed podróżą dużego posiłku, aby uniknąć wymiotów i problemów z żołądkiem. Oprócz tego najważniejszą zasadą jest, aby pies nie walczył o uwagę kierowcy i nie zaczepiał go w czasie jazy, kiedy ten musi się skupić na prowadzeniu pojazdu. Nie powinien zasłaniać drogi ani uniemożliwiać dokonywania manewrów. Dlatego dobrym miejscem na ulokowanie kojca jest tył kanapy. Dzięki specjalnym pasom można go przyczepić i usadzić na tylną kanapę, dzięki temu pies poczuje się bezpiecznie.

Powyżej przedstawiliśmy szereg przydatnych porad, które z pewnością wpłyną pozytywnie na komfort i bezpieczeństwo jazdy samochodem z Twoim czworonogim przyjacielem. Wydaje się to nie lada wyzwanie, ale wystarczą odpowiednie akcesoria transportowe i wszystko pójdzie gładko. Po przeczytaniu powyższego poradnika już wiesz, jak w poprawny sposób przewozić pupila w samochodzie. Pamiętaj o oswojeniu psa z pojazdem, a następnie zadbaj o jego wygodę i bezpieczeństwo. Przewozić psa w samochodzie należy z głową! Pamiętaj, że komfort Twojego pupila jest najważniejszy. Podróżowanie z psem może być proste i bardzo przyjemne – szczególnie gdy pies również jest fanem motoryzacji i niezapomnianych, długich wycieczek. Miłego podróżowania!

Oceń ten artykuł

Jak przewozić psa w samochodzie?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz