Jak odpalić auto na popych?

Odpalenie samochodu na popych może okazać się przydatną umiejętnością w różnego rodzaju sytuacjach kryzysowych. Ta awaryjna opcja uruchomienia silnika może okazać się szczególnie przydatna np. w razie rozładowania akumulatora lub... Czytaj dalej

24 kwietnia 2023
Artykuł z kategorii: Porady, Porady samochodowe

Odpalenie samochodu na popych może okazać się przydatną umiejętnością w różnego rodzaju sytuacjach kryzysowych. Ta awaryjna opcja uruchomienia silnika może okazać się szczególnie przydatna np. w razie rozładowania akumulatora lub awarii rozrusznika, gdy uruchomienie silnika w sposób konwencjonalny nie jest możliwe. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak poprawnie uruchomić samochód sposobem na popych, to koniecznie zapoznaj się z treścią tego poradnika.

Źródło: Unsplash zgodnie z licencją

Odpalanie auta na pych

Odpalanie samochodu na popych to awaryjna opcja odpalania auta w kryzysowych sytuacjach. Kiedyś, w przypadku starych aut nierzadko można było ujrzeć widok ludzi pchających samochód, kiedy kierowca powoli puszczał sprzęgło po wrzuceniu drugiego biegu w celu uruchamiania silnika. Najczęstszymi przyczynami odpalania auta w ten sposób były: rozładowany akumulator i problemy z układem zapłonu. W dzisiejszych czasach odpalanie samochodu w ten sposób zdarza się rzadko i jest raczej sporadyczne. Warto jednak jest posiadać taką umiejętność – szczególnie w przypadku, w którym jest się posiadaczem starszego wozu.

Odpalanie na pych w nowszych samochodach nie będzie możliwe ze względu na coraz bardziej zaawansowane systemy elektroniczne i mechaniczne. Jeżeli w nowszym aucie war korbowy będzie wprawiony w ruch, a silnik nie zostanie uruchomiony, to do cylindrów nadal będzie podawane paliwo, które może ścieknąć do katalizatora lub filtra cząstek stałych, co może doprowadzić do poważnego uszkodzenia silnika. Warto również pamiętać, że w niektórych starszych autach uruchamianie samochodu na pych również nie będzie możliwe ze względu na m.in. brak dopływu paliwa, awarię systemu zapłonu czy problem z wtryskami. Brak reakcji przy próbie uruchomienia samochodu na pych może być spowodowany również innymi awariami, które sprawią, że kierowca nie będzie w stanie uruchomić silnika.

Czy można odpalać samochód na popych?

Odpalanie na popych to technika, która może okazać się nieoceniona, gdy akumulator naszej maszyny niespodziewanie odmówi posłuszeństwa. Choć jest to rozwiązanie często stosowane w nagłych sytuacjach, nie zawsze jest bezpieczne dla wszystkich elementów naszego samochodu, szczególnie jeśli mówimy o odpalaniu diesla.

Najważniejsze, co warto wiedzieć to fakt, że niektóre elementy, takie jak pasek rozrządu, wał korbowy czy koło dwumasowe mogą ulec uszkodzeniu w wyniku nieprawidłowego odpalania na popych. Zwłaszcza silnik diesla jest wrażliwy na tego typu działania, przez co nie zaleca się odpalania diesla na popych. Elementy takie jak świece żarowe czy systemy zasilania mogą ulec uszkodzeniu.

Jeśli jednak mamy do czynienia z autem z manualną skrzynią biegów na benzynę, odpalanie na popych jest możliwe, ale nadal wymaga ostrożności. Najpierw trzeba wcisnąć sprzęgło, następnie wsunąć krótkie przełożenia – zazwyczaj drugi lub trzeci bieg, a potem popychać auto do momentu, gdy zacznie nabierać prędkości.

Pamiętajmy, że prędkość wału korbowego musi być wystarczająco wysoka, aby silnik mógł zacząć pracować. W momencie, gdy auto nabierze odpowiedniej prędkości, powinniśmy szybko wypuścić sprzęgło. Silnik powinien odpalić.

Ważne jest, aby odpalać auto na pych i nie włączać innych urządzeń, takich jak radio, klimatyzację, czy światła. Inny samochód lub akumulator zewnętrzny może być lepszym rozwiązaniem, jeśli tylko mamy taką możliwość. Pamiętajmy jednak, że taka forma uruchamiania silnika powinna być ostatnią deską ratunku. Regularne korzystanie z tej metody może prowadzić do problemów mechanicznych, uszkodzenia miski olejowej, a w skrajnym przypadku – nawet zużycie silnika.

Odpalanie na popych polega na zastąpieniu energii elektrycznej rozrusznika, który odpowiada za wysłanie impulsu elektrycznego do silnika, na energię siły ludzkich mięśni. Uruchomienie samochodu z popychu jest możliwe tylko przy użyciu dużej ilości siły. Niewielu ludzi jest w stanie dokonać tego samemu – zazwyczaj potrzebna będzie nam siła przynajmniej dwóch śmiałków, którzy podejmą się tego wyzywania. Niezbędny będzie także kierowca, którego zadaniem jest wrzucenie biegu i manewrowanie sprzęgłem w celu zapłonu rozrusznika. Zanim zapoznasz się z metodą uruchamiania pojazdu na pych, to musisz wiedzieć o tym, że przy korzystaniu z tej metody istnieje pewne ryzyko na wystąpienie awarii w układzie napędowym pojazdu. Jest ono co prawda bardzo niewielkie i dotyczy głównie aut w złym stanie technicznym, lecz wciąż istnieje. Pamiętaj więc o tym, aby korzystać z tej metody uruchamiania pojazdu tylko i wyłącznie w sytuacjach awaryjnych. W momencie, w którym nie znajdziesz śmiałków lub boisz się odpalać auto, będziesz musiał wezwać pomoc drogową. Poniżej przedstawiamy na czym polega odpalanie auta na pych.

Czy odpalanie na pych szkodzi?

Odpalanie diesla na popych to procedura, której zazwyczaj powinniśmy unikać. Samochody z silnikiem diesla są skonstruowane w taki sposób, że próba odpalania diesla na popych może prowadzić do poważnych uszkodzeń silnika. Głównie wynika to z faktu, że silniki te potrzebują odpowiedniego ciśnienia w cylindrach, aby zapalić mieszankę paliwową. Najwyższy bieg może być zbyt dużym obciążeniem dla silnika. Zatem należy pamiętać, że jeśli mamy diesla, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie w trakcie odpalania z kabli rozruchowych i innego samochodu. W takim przypadku są mniejsze szanse uszkodzenia samochodu i większe, że uda Ci się odpalić diesla systemem bezkluczykowym.

Jak odpalić z popychu?

Moment, w którym rozrusznik napotka awarię, jest najczęstszym momentem, w którym używamy metody na popych. Aby przeprowadzić ten proces bezpiecznie, należy robić to z dala od intensywnego ruchu drogowego. Po pierwsze należy znaleźć prosty odcinek drogi o odpowiedniej długości, który pozwoli nam na spokojne rozpędzenie pojazdu. Jeszcze lepiej sprawdzi się stroma górka, z której auto mógłoby się stoczyć. Niezbędni będą także śmiałkowie, którzy będą chcieli podjąć się popychania pojazdu. Warto jest także wiedzieć, że aby odpalić samochód na pych, akumulator musi być naładowany do stopnia, w którym będziemy w stanie włączyć zapłon. Jak zatem odpalać auto na popych? Proces ten powinien wyglądać następująco, przed Tobą instrukcja krok po kroku:

  • Na początku usiądź w fotelu, zwolnij hamulec ręczny oraz staraj się przekręcić kluczyk od stacyjki do momentu zapalenia kontrolek.
  • Następnie należy wcisnąć sprzęgło i trzymać je w tej pozycji przez cały czas
  • Gdy masz wciśnięte sprzęgło, poproś swoich ochotników o pchanie samochodu z użyciem maksymalnej siły całego ciała, a następnie wrzuć drugi bieg. Śmiałkowie powinni pamiętać o tym, aby pchać samochód z równą siłą, co z pewnością wpłynie pozytywnie na przebieg procesu. Pamiętaj także, że silnik koniecznie odpalamy z drugiego lub nawet trzeciego biegu, ponieważ w przypadku pierwszego jest to niemożliwe.
  • Gdy pchanie pojazdu rozpędzi samochód do relatywnie szybkiej prędkości (ok.10-15 km/h) to zacznij powoli, niegwałtownie puszczać sprzęgło. Przy odpalaniu samochodu na pych zbyt nagłe puszczenie sprzęgła może doprowadzić do zerwania paska rozrządu lub skutkować przeskoczeniem faz rozrządu, co w takim przypadku może prowadzić do zderzenia zaworów z tłokami i konieczności naprawy głowicy, która zazwyczaj jest bardzo kosztowna
  • Jeżeli silnik zaskoczył, daj mu chwilę na rozgrzanie, a następnie sprawdź, czy wyposażenie pojazdu działa prawidłowo i w razie potrzeby zmień drugi bieg. Jeżeli odpalanie powiodło się, to najlepiej będzie wrzucić luz, a następnie rozpocząć jazdę z pierwszego biegu – po tym zabiegu będziesz gotowy na wciśnięcie pedału gazu i wyruszenie w drogę.

Powyżej przedstawiona metoda na odpalanie na pych jest bardzo skuteczna i relatywnie bezpieczna. Jeżeli natomiast obawiasz się o uszkodzenie układu napędowego pojazdu (na które szansa jest znikoma), to wezwij lawetę. Sposób na popych nierzadko okazuje się jednak skuteczny w sytuacjach, w których musimy dotrzeć gdzieś na czas lub gdy zagrożone jest ludzkie życie. Korzystaj z niego tylko w awaryjnych momentach, gdy twój samochód boryka się z problemami z układem rozruchowym, popsutym akumulatorem lub innymi awariami tego typu. Nie należy zatem zbyt często odpalać samochodu w ten sposób. Warto jest zatem mieć go z tyłu głowy i pamiętać, jak z niego korzystać.

Podsumowując, powyżej przedstawiliśmy bardzo skuteczną metodę na odpalanie na pych. Pamiętaj, aby korzystać z niej wyłącznie w sytuacjach awaryjnych. Mamy nadzieję, że powyższy poradnik pomógł Ci zrozumieć działanie metody na popych oraz w klarowny sposób wyjaśnił Ci, jak tę metodę zastosować.

Oceń ten artykuł

Jak odpalić auto na popych?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz