Garaż drewniany czy murowany? Rozwiązujemy dylemat zmotoryzowanych

Intensywne promieniowanie ultrafioletowe, opady deszczu, śniegu, gradu, a także silny wiatr, to tylko niektóre z czynników atmosferycznych z jakimi musi zmierzyć się Twój zaparkowany przed domem samochód, motor bądź też... Czytaj dalej

16 maja 2023
Artykuł z kategorii: Porady, Porady samochodowe

Intensywne promieniowanie ultrafioletowe, opady deszczu, śniegu, gradu, a także silny wiatr, to tylko niektóre z czynników atmosferycznych z jakimi musi zmierzyć się Twój zaparkowany przed domem samochód, motor bądź też motocykl. Żywioły natury potrafią być bardzo nieprzewidywalne, dlatego też większość właścicieli prywatnych posesji decyduje się na budowę garażu wolnostojącego. Czy słusznie?

Jak najbardziej! Jednak już na etapie planowania inwestycji trzeba zmierzyć się z nie lada dylematem, a mianowicie tym jaki garaż wybrać.

Jedni twierdzą, że najlepszym możliwym rozwiązaniem jest klasyczny garaż drewniany z Ogrodolandii, drudzy z kolei uważają, że to garaż murowany nie ma sobie równych, a jeszcze inni, że to industrialny garaż blaszany bije na głowę pozostałe propozycje. Kto ma rację? Dziś weźmiemy pod lupę zalety oraz wady jakimi charakteryzują się garaże drewniane i garaże murowane, a także sprawdzimy, który z nich faktycznie jest bardziej praktycznym rozwiązaniem.

Garaż wolnostojący: dlaczego warto postawić go na posesji?

Dlaczego dla wielu osób budowa garażu murowanego, garażu blaszanego bądź też tego wykonanego z iglastych gatunków drewna jest absolutną oczywistością? Choć poszczególne rodzaje garaży różni od siebie chociażby koszt montażu oraz trwałość, to łączy je jedno – niepodważalna funkcjonalność.
Murowany czy też drewniany garaż wolnostojący nie tylko zabezpiecza samochód, rowery czy innego rodzaju środki transportu przed działaniem zmiennych czynników atmosferycznych, które mogłyby doprowadzić do powstania uszkodzeń, ale też skutecznie zmniejsza ryzyko ich kradzieży. Ponadto, pasujący do konstrukcji domu garaż może być dodatkowo wyposażony w pomieszczenie gospodarcze, gdzie bez problemu zmieszczą się narzędzia ogrodnicze oraz meble, które źle znoszą np. ekstremalnie niskie temperatury czy intensywne opady deszczu.

garaż wolnostojący
Garaż z drewna zapewni solidną ochronę nie tylko dla auta i rowerów / fot. Ogrodolandia

Wybudowanie garażu murowanego lub drewnianego – co mówią przepisy prawa?

Czy każdy może się podjąć budowy garażu wykonanego np. z drewna? Naturalnie, jednak konieczne jest w tym przypadku przestrzeganie obowiązujących zasad formalnych.
Aktualne przepisy prawa mówią m.in. o tym, że inwestor, który zamierza postawić na swojej działce garaż drewniany, garaż murowany czy też garaż blaszany nie musi ubiegać się o wydanie pozwolenia na budowę jeżeli powierzchnia zabudowy nie będzie przekraczała 35 m2. Jeśli wspomniana wartość zostanie przekroczona, wówczas konieczne jest zgłoszenie zamiaru budowy do stosownego organu wraz z zestawem szczegółowych informacji takich jak:

  • zakres prac budowalnych;
  • lokalizacja działki;
  • planowany termin rozpoczęcia budowy garażu;

Procedury urzędowe mogą trwać nawet kilka tygodni, dlatego też trzeba uzbroić się w cierpliwość lub po prostu rozważyć budowę konstrukcji o mniejszych wymiarach.
To jednak jeszcze nie wszystko! Jeżeli garaż z płyt betonowych (lub każdego innego materiału) ma stanąć na gruntach wspólnych, wtedy także pozostali współwłaściciele muszą wyrazić zgodę na budowę garażu.

Budowa garażu – najważniejsze założenia techniczne

Skoro kwestię przepisów prawa mamy już rozwiązaną, pora przejść do niemniej istotnych zasad budowalnych, które mówią o tym, że:

  1. Projekt garażu powinien uwzględniać zasady bezpiecznego przemieszczania się w jego wnętrzu.
  2. Garaż musi być wyposażony w odpowiednio dobraną wentylację grawitacyjną lub mechaniczną.
  3. W garażu nie może zabraknąć instalacji elektrycznej spełniającej wymogi dot. bezpiecznego montażu i użytkowania obwodów elektrycznych, a także instalacji przeciwpożarowej.
  4. Blaszany, murowany czy też drewniany garaż musi mieć zapewnione właściwe odprowadzenie wody.

Czy można postawić garaż w granicach działki?

O konieczności uzyskania wspomnianej wcześniej zgody na budowę decyduje także położenie garażu na działce. Konstrukcji nie można wznieść bliżej niż 3-4 m od granicy działki chyba, że:

  • garaż znajdujący się w odległości mniejszej niż 3 m będzie zwrócony w stronę działki ścianą,
  • garaż oddalony od granicy działki o 4 m dopuszczalny jest tylko i wyłącznie wtedy, gdy od strony granicy posiada on ścianę z otworami okiennymi bądź drzwiami.
Alternatywą dla garażu może być wiata / fot. Ogrodolandia

Jak dopasować projekt garażu do własnych potrzeb? 4 najważniejsze kwestie

Przeznaczenie garażu

Dwustanowiskowy, posiadający nietypową konstrukcję, a może wyposażony w drewutnię lub pomieszczenie gospodarcze? To właśnie na etapie projektowania warto stworzyć listę własnych potrzeb i zapytać o możliwość dopasowania ich do wymiarów oraz wyglądu całej konstrukcji.

Posiadany budżet

Wybierając konkretny rodzaj garażu weź pod uwagę także jego cenę, gdyż poszczególne rozwiązania znacząco się od siebie różnią pod tym względem. Najtańszy jest zdecydowanie garaż blaszany, tuż za nim plasują się garaże drewniane, a na miano najdroższej propozycji zasługuje garaż murowany.

Trwałość

Aby (niemała) inwestycja w garaż drewniany, murowany lub blaszany była udana warto jest także przyjrzeć się trwałości jaką charakteryzują się poszczególne materiały. Po skonfrontowaniu danych z dostępnym budżetem wybór okaże się znacznie prostszy.

Walory estetyczne

Jeżeli garaż ma stworzyć spójną całość z resztą posesji warto zadbać o to, aby pasował on do elewacji domu, a więc stylu jaki ona prezentuje. Garaż z blachy i bryła domu inspirowana śródziemnomorskim designem? Chyba nie trzeba pisać, że to nienajlepsze połączenie…

Garaż drewniany z Ogrodolandii – czy aby na pewno jest lepszy niż inne rodzaje garaży?

Ponadczasowy, naturalny wygląd pasujący zarówno do stylu klasycznego, jak i nowoczesnego, możliwość tworzenia różnorodnych konstrukcji np. z dachem jedno bądź dwuspadowym, to tylko niektóre z zalet jakimi mogą pochwalić się drewniane garaże.

Garaże drewniane – zalety

  • estetyczny wygląd;
  • trwałość (garaż z drewna zazwyczaj wykonywany jest z sosny bądź świerku);
  • możliwość zakupu gotowej konstrukcji garażu (co w praktyce oznacza, że fachowcy całą konstrukcję mogą ustawić obok domu w zaledwie kilka godzin);
  • doskonała izolacja cieplna (brak konieczności stosowania wełny mineralnej);
  • możliwość zmiany koloru drewna w dowolnym momencie;
  • długa żywotność (przy dbaniu o regularną konserwację);

Wady garaży drewnianych

Największą wadą konstrukcji z drewna jest ich duży koszt budowy (zakup jednostanowiskowego garażu tego typu to wydatek rzędu nawet kilkunastu tysięcy złotych) oraz fakt, że drewno wymaga regularnej impregnacji zewnętrznej oraz wewnętrznej zwiększającej jego odporność na działanie niesprzyjających czynników atmosferycznych.

Zobacz drewniane garaże z oferty Ogrodolandii

Garaż murowany – wady i zalety

Mocnym konkurentem dla garażu z drewna jest garaż murowany, który pod względem trwałości znacząco pokonuje również garaże blaszane. Niewątpliwą zaletą garażu murowanego jest także fakt, że nie wymaga on konserwacji, choć osoby rozważające tego typu konstrukcję powinny mieć na uwadze fakt, że trzeba go dodatkowo ocieplić. Murowany garaż wpisuje się w różne style, a jego dodatkowym atutem to, że można wybrać dowolny materiał pokryciowy dachu.
Jeżeli chodzi o wady jakie posiada garaż murowany ze ścianami nośnymi z betonu komórkowego, to wśród najważniejszych trzeba wymienić:

  • długi czas budowy;
  • wysoki całkowity koszt znacząco przewyższający np. garaż z blachy oraz drewna (na który składa się wykop, prace ziemne, wykonanie podłogi, budowa ścian nośnych etc.). Koszt budowy garażu murowanego to wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych;
  • konieczność skorzystania z pomocy projektanta przy planowaniu konstrukcji;
  • możliwość napotkania na trudności podczas budowy od zera;
Wybierając materiał pokryciowy dachu możesz spersonalizować swój garaż drewniany / fot. Ogrodolania

Drewniane, murowane, a może garaż blaszany – który garaż jest najbardziej praktycznym rozwiązaniem?

Kto wygrywa w pojedynku drewno kontra beton? Nieustająca popularność garaży drewnianych mówi sama za siebie. Choć wybór materiału do budowy uzależniony jest od wielu czynników, to biorąc pod uwagę powyższe zalety drewniany garaż znacząco pokonuje blaszaki oraz garaż murowany.
Niższa cena, estetyczny wygląd oraz wytrzymałość działają na jego korzyść, a fakt, że w sklepach takich jak Ogrodolandia znaleźć można obecnie niejeden dwustanowiskowy garaż drewniany poddawany impregnacji zewnętrznej przez producentów sprawia, że ma on znikomą ilość wad.

Garaże blaszane i garaże murowane to nie Twoja bajka? Zobacz propozycje garaży drewnianych dostępne w Ogrodolandii!

Blaszak i garaż murowany nie spełniają Twoich oczekiwań? Postaw na stylową i funkcjonalną alternatywę w postaci garażu z naturalnego materiału jakim jest drewno, którego kilka odsłon już teraz znajdziesz w sklepie online Ogrodolandia.

Pośród przygotowanych projektów znajdziesz tutaj zarówno gotowe, proste garaże jednostanowiskowe, jak i modele garaży, których konstrukcję wzbogaca wiata lub/i dodatkowe pomieszczenie gospodarcze.

Oceń ten artykuł

Garaż drewniany czy murowany? Rozwiązujemy dylemat zmotoryzowanych

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 1 ocen

Dodaj komentarz