Domowe sposoby na zaparowane szyby w aucie

Nagła zmiana temperatury w samochodzie i efekt tylko jeden – zaparowane szyby. Deszczowa pogoda, większa wilgotność powietrza i wycieranie szyby ręką wcale nie pomagają. Co zrobić, by zaparowane szyby nie... Czytaj dalej

16 listopada 2022
Artykuł z kategorii: Porady, Porady samochodowe

Nagła zmiana temperatury w samochodzie i efekt tylko jeden – zaparowane szyby. Deszczowa pogoda, większa wilgotność powietrza i wycieranie szyby ręką wcale nie pomagają. Co zrobić, by zaparowane szyby nie były Twoim problemem? Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek.

Pozbądź się wilgoci raz a dobrze, nie pozwól jej wrócić!

Zaparowane okna to nie tylko uciążliwy problem podczas uruchamiania samochodu, mogą przyczynić się do wypadków samochodowych, zwłaszcza podczas deszczowej pogody. Najważniejszą rzeczą, którą należy zrobić przed samym czyszczeniem wnętrza samochodu jest sprawdzenie stanu filtra kabinowego. Jeśli jest zapchany i stary nie będzie spełniał swojej funkcji a wilgoć wejdzie w cały samochód.

fot. unsplash zgodnie z licencją

Wymiana dywaników oraz odpowiednia pielęgnacja

Jeśli na szybach codziennie gromadzi się para wodna, należy wziąć pod lupę stan dywaników samochodowych. Te wykonane z weluru często pochłaniają wilgoć zebraną na butach (zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym) i później oddają ją do wnętrza samochodu, w postaci pary wodnej osadzającej się na szybach. W deszczowej porze wymiana dywaników na gumowe, o wysokich rantach pozwoli zaoszczędzić sobie wycierania i nerwów.

Czysta szyba oraz pochłaniacze

Na brudnej szybie o wiele łatwiej osadza się para wodna, należy więc zadbać o czystość we wnętrzu samochodu, by móc cieszyć się lepszą widocznością. Z domowych sposobów poleca się zostawienie w aucie pojemnika z solą, która ma właściwości higroskopijne i pochłania wilgoć. Równie znanym i polecanym naturalnym pochłaniaczem wilgoci jest ryż. Niewielkie pudełko może sprawić, że poziom gromadzenia się wilgoci będzie znacznie niższy. Kupne pochłaniacze zazwyczaj umieszcza się pod szybą i zaleca do stosowania w aucie, gdy z niego nie korzystamy (np. weekend).

Preparat zapobiegający parowaniu szyb

Wytworzona przez preparat niewidzialna powłoka w znacznym stopniu zapobiega osadzaniu się pary wodnej na szybach oraz lusterkach. Nałożenie preparatu i wypolerowanie powierzchni zapewni przejrzystość oraz ochronę przed zaparowanymi szybami. Szyb posmarowanych takimi preparatami nie należy dotykać rękoma, ponieważ zniszczą wcześniej stworzoną warstwę ochronną.

Włączenie wentylacji oraz klimatyzacji

Wiele osób rezygnuje z włączenia klimatyzacji, jednak tylko ona pozwala tak szybko i skuteczne osuszyć powietrze wewnątrz samochodu. Znacząco poprawia widoczność i usprawnia jazdę samochodem nawet w deszczowe dni. Po włączeniu wentylacji nawiew powinien być skierowany na przednią szybę oraz po bokach – na szyby boczne. Nawiew ustawiony na obieg zewnętrzny pozwoli świeżemu powietrzu dostać się do środka i odparować zebraną wilgoć.

Oceń ten artykuł

Domowe sposoby na zaparowane szyby w aucie

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie ocen

Dodaj komentarz